| sabinica_blanche a întrebat:

Buna, TPU!
Telina poate transmite bacteria E.coli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Această bacterie poate fi găsită în diferite tipuri de carne, incluzând carnea de oaie sau de vită. Acest lucru se datorează faptului că, după sacrificarea animalelor respective, bacteria E. coli pătrunde în carnea acestora. Produsele proaspete, în special spanacul sau legumele verzi, pot fi, de asemenea, contaminate (telina nu face parte din această categorie). Sau poți contracta bacteria respectivă dacă consumi apă dintr-o sursă netratată corespunzător. Ori poate fi transferată de la o persoană la alta prin intermediul unei igiene personale sau a casei precare, în special în zona vasului de toaletă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, dacă o spleli.