| newoman a întrebat:

Trec printr-o raceala destul de serioasa si am 6 zile de cand nu pot vorbi, decat varianta " in soapta".
Acum iau un sirop pe baza de difenhidramina si levomentol, intrucat tusesc foarte urat; expectorez, dar de la toata tusea asta urata mi se usuca foarte tare laringele si raman fara aer.
Excludeti varianta mers la medic, nu e posibil.
Am facut sodou, am baut cantitati industriale de ceaiuri indulcite cu miere, gargara cu sare. dar nu mai stiu ce sa fac.
Any idea? Dau funda pentru cel mai bun sfat. Multumesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Orientativ va pot spune ca de regula o laringita dureaza 2 saptamani, difenhidramina nu face altceva decat sa va amelioreze durerea iar levomentol este un adjuvant in infectiile cavitatii bucale si a faringelui, deci in cazul in care prezentati o infectie streptococica spre exemplu acest sirop nu va ajuta cu nimic.va recomand sa consultati un medic de familie sau un specialist orl

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci pauza de vorbire. macar 3 zile sa nu soptesti nimic (maxim 10-12 cuvinte pe 24 de ore). Nu mai folosi sare, fiindca e iritanta pentru gat.