| mary343 a întrebat:

Pe 15 aprilie am mancat inghetata. Am inceput la putin timp dupa sa tusesc. Tusea a tinut cam o saptamana si nu era rea, apropae ca nici nu o luam in seama. Saptamana asta am inceput sa am niste crize nasoale dimineata si sa tusesc atat de mult pana aproape de vomitat. Nu ma simt rau decat dimineata dupa ce ma trezesc si semnificativ mai redus decat dimineata, seara; atunci doar tusesc de cateva ori. In rest nu prea tusesc in timpul zilei. Cand tusesc expectorez, dar nu este colorat. Asta ma face sa ma gandesc ca nu este o banala raceala. Atunci cand racesc in cel mult 3 zile expecrorez colorat(galben-verzui, dupa cum se mai spune in popor "coptura")
Mentionez ca am 15 ani si sunt putin ingrijorat de starea mea actuala. Am urmat un tratament cu sirop de patlagina si bromhexin, dar nu mi-a schimbat starea. Acum am primit ceva mai puternic, dar au trecut 4 ore de la administrare si nu ma simt mai bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Chestiunile astea mai bine le destăinuiai unui medic... Chiar și un farmacist te-ar trimite la un consult, el îți dă doar un tratament provizoriu. Iar, dacă te-a văzut un medic și zici că ai primit 'ceva' mai puternic, așteaptă, uneori numai după al doilea, ori al treilea comprimat, se simte ameliorare.

| MiruD a răspuns:

Boala trebuie "sa isi faca de cap".
Tu urmeaza tratamentul pe care il ai in continuare si te vei face bine.

| Ovi83 a răspuns:

Nu stiu sa existe vreo boala care sa se amelioreze in 4 ore de la prima administrare a unui medicament. Eu zic sa te ingrijesti in continuare si sa nu tragi concluzii pripite, vei fi mai bine cat de curand.
Apropo, sper ca un medic ti-a dat tratamentul respectiv, oricare ar fi ala...

| Alexut_Alex_2001 a răspuns:

Hei, am avut aceleași simptome, dacă nu te tratezi o să începi să vomiți și în parcursul zilei, eu am avut fum la plămâni, fă-ți o rază, poate că ai, nu spun sigur că ai, dar ai putea întreba medicul de familie dacă este cazul să faci o rază la plămâni, dacă nu vrei poți să începi să mănânci mâncăruri cu multă grăsime nu îți spun niciun fel de medicament pentru că nu poți știi sigur de ce ai nevoie doar dacă mergi la medic.