| anonim_4396 a întrebat:

Ultima menstruatie am avut-o in luna mai. in iunie nu am avut, iar acum suntem deja la jumatatea lui iulie si incep sa imi fac griji pentru ca tot nu a venit :-s.De la ce poate intarzia atat? Mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala si am aproape 15 ani. Va multumesc! P, S: Daca stiti ceva remedii care sa imi regleze ciclul menstrual m-ar ajuta foarte mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cătălina a răspuns:

In primii ani de la debutul primei menstruatii, organismul poate suferi cateva dereglari, iar tu se pare ca deja intampini una. O vizita la un medic ginecolog bun nu ar strica; in principiu nu ai motive sa te ingrijorezi caci este normal sa mai patesti si asa ceva. Cand corpul tau se va mai dezvolta, menstruatiile se vor regla de la sine.

6 răspunsuri:
| ciresik80 a răspuns:

Este posibil ca luna trecuta sa nu fii avut ovulatie si de aceea nu ai avut nici menstratie, daca nu iti vine nici luna aceasta mergi la medic, ca remedii poti sa iti tii picioarele in apa mai calda(declanseaza menstruatia mai devreme) si sa bei ceai de coada soricelului(regleaza menstruatia).

| Pinguuuin01 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic, fiindca ar fi trebuit sa iti vina de mult.winking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Asa e la inceput, neregulat.La mine a durat si doi ani până s-a reglat..., am avut pauze si de 6 luni..., bine, eu nici nu sunt genul care sa-mi fac griji, din contra, ma bucuram. Daca te ingrijoreaza si n-ai curaj sa vorbesti deschis cu mamica ta, intreba o farmacista, o iei deoparte si o intrebi. De multe ori acestea nu-si iau raspunderea si te trimit la un control la medic, de parca ele n-au facut o facultate (mai stii ce fel de studente au fost si cat de constiincioase?!), atunci intrebi o alta care vezi ca are mai multa intelepciune. Dar te poti duce si la medic, ii spui verbal, nu trebuie sa te dezbraci, situatii din astea a intalnit la infinit.Sunt si femei doctor ginecolog.
Dar stii, difera de la fată la fată, si perioadele până se regleaza, dar si durata. La unele dureaza intr 5 si 8 zile, la mine doar două zile.

| Mandy693 a răspuns:

Un control ginecologic sau chiar endocrinologic poti sa ai o tulburare hormonala chiar este necesar un control specializatwinking

| Artemis16 a răspuns:

Un motiv ar fi ca s-ar putea sa fi ramas insarcinata laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru Artemis16):

Da, de la Duhul Sfant... laughing laughing laughing