| anonim_4396 a întrebat:

Un chist sebaceu de maxim 4mm se poate trata prin remedii naturiste? Cum ar fi aloe vera, comprese calde sau ulei de arbore de ceai? Nu cred ca e nevoie de operatie caci este destul de mic. A avut cineva problema asta si i-a disparut chistul cu ajutorul remediilor mai sus mentionate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti trata cu rostopasca.
Cand rupi planta imediat deasupra radacinii, iese o zeama portocalie, care se pune pe negi, chisturi marunte etc.
Zeama portocalie se aplica zilnic de 1-2 ori, timp de cca. o luna, timp in care problema dispare complet sau macar se amelioreaza substantial. Cand problema dispare, incetezi sa aplici rostopasca.

| Beepbeep a răspuns (pentru Bula):

Pe negi stiu ca functioneaza, chiar si pe alunite insa sigur are efect rostopasca si pe chisturie sebacee?

| Bula a răspuns (pentru Beepbeep):

Stiu ca functioneaza asemanator solutiei de nitrat de argint.
Trebuie incercat. De stricat sigur nu strica.

| Blueberry8 a răspuns:

Nu prea.Nu ti s-a dat tratament?

| Rouyou a răspuns:

Cand ai unul necesita o analiză "nucleară" deoarece pot exista si altii mai mici care nu pot fi detectati palpabil sau de către aparatele de ecograf. Si in mod normal tratamentele nu au efect pentru remedierea ci doar pentru stopare. Pentru a fi mai sigura contacteaza un medic specialist.