| VrRoss798 a întrebat:

Un tratament pentru chist sebaceu in afara de interventie chirurgicală?
Folosesc ulei esențial de Arbore de Ceai Australian.
Credeți că se va micșora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aplicat pe el "Crema neagra" (Ichtiol, se gaseste in farmacii), peste care se pune un pansament mare si gros de tifon.
In cateva ore se va sparge si trebuie stors complet continutul.
La urma spalat bine cu sapun, uscat, dupa care te poti imbraca si mergi fericit.winking

| haileewatson a răspuns:

Nu, doar cu operatie. Un chist sebaceu e o nimic toata, nu trebuie sa-ti fie frica.

| denisse1999 a răspuns (pentru haileewatson):

Si mie imi e frica si mai am de asteptat si o saptamana. Eu am incercat cu ulei de in dar fara efect