| IoanaPuppy31 a întrebat:

TPU!
Urgent! Am baut Cola, am mancat o inghetata, o felie de paine cu tocanita si 4 mentosane... fara sa imi dau seama am amestecat cola cu mentosanele. Acum ma simt bine dar stomacul meu va avea de suferit? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, fiidca probabil ai supt metonsanele si el s-au dizolvat in gura, nu se vor dizolva in acidul carbonic din Cola (care oricum, in contact cu acidul clorhidric din stomac se va transforma in apa si dioxifd de carbon. Nu mai crede tot ce vezi pe net, aia care iti arata cum se dizolva mentosanele in cola in spatiu inchis si explodeaza stiu ca asta nu se intampla si in stomac, dar ii sperie pe ignorant.

| IoanaPuppy31 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspus, am testat mentosanele in Cola si nu s-a intamplat nimic wow, exact in cantitatea in care am baut eu sucul.

| Brigaela a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Ma rog, asta era evident, doar ai invatat si tu chestiile astea la fizica

| IoanaPuppy31 explică (pentru Brigaela):

Mai mult la chimie legat de substante dar si la fizica.

| veraa1234 a răspuns:

Nu! Nu se va intampla nimic. Posibil sa ai niste arsuri gastrice(sa te doara putin burta) din cauza tocanitei deoarece este o mancare consistenta si bogata in grasimi. Dar e bine. Bea muta apa si se va rezolva totul. Sper ca te-am ajutat. Bafta!