| AnaMaria101 a întrebat:

Buna TPU... Va rog sa ma ajutati! Eu de Ajun merg cu colinda si tocmai acum m-a apucat durerea de gat si sunt foarte ragusita. Va rog spuneti-mi si mie niste "remedii" inafara de strepsils. Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, un control la medic!

Iar pentru durerea de gât/amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Toate cele bune şi multă sănătate.

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ai o laringita si se trateaza cu repaos vocal, ceaiuri caldute cu miere si lamaie si tinctura de propolis!

| Raniia a răspuns:

Disfonia-raguseala ta-este o inflamatie a laringelui si se recomanda:repaus vocal,fara tutun,fara bauturi alcoolice,alimente condimentate.Un regim alimentar echilibrat,multa apa si ceaiuri de plante(patlagina,tei,salvie)caldute, nu fierbinti, cu lamaie si miere de albine. Poti sa pui in ijurul gatului o cataplasma cu un cartof crud ras, amestecat cu putin otet, o lasi peste noapte si vei vedea rezultate promitatoare. Daca nu trece mergi la medicul ORL-ist pentru investigatii si tratament.Cred ca totul va fi bine si poti sa mergi cu colinda.

| yellowalien a răspuns:

Cumpără-ţi dintr-un supermarket gen Kaufland (acolo ştiu sigur că găseşti) o bucăţică de rădăcină de ghimbir. Ghimbirul e un fel de panaceu, bun la toate; e o plantă ca o rădăcină, foarte aromată şi cu gust iute.
Fă-ţi ceai şi răzuieşte o bucată de ghimbir curăţată (se curăţă precum cartofii), cam de mărimea unei nuci. În rest, poţi ţine în gură câte o bucăţică de ghimbir, pe care să o utilizezi exact ca pe o pastilă clasică pentru gât; pe măsură ce i se duce gustul acela iute o mai înţepi cu dinţii şi tot aşa până se termină. La mine merge de fiecare dată.

| デイダラくん a răspuns:

Limonada cu miere. adica limonada sa fie 90% suc de lamaie, si ala din sticluta de la magazin e bun. o sa te usture un pic, dar apoi amorteste. dupa maxim 3 zile esti ca noua.

| Delicacy a răspuns:

Bea ceai fierbinte de afine şi miere.Iar înainte de a pleca la colindat, înghite un ou crud.

| SnowWhite a răspuns:

Ar fi bine daca ai consulta un medic dar poti bea ceai caldut, ar trebui sa maninci mai multe supe, sa stai linistita si totul va fi OKhappy.