| joghu22 a întrebat:

Va rog sa răspundeți.
Am mers la doctor și mi-a recomandat TOBRADEX pentru conjunctivita și la farmacie nu avea și a dat DEXATOBROM și mi -a zis ca are același substanțe, este bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnduNene a răspuns:

Am avut si eu conjunctivita si am fost in exact aceeasi situatie ca tine, nu a avut la farmacie tobradex si mi-a dat dexatobrom. Nu stiu daca are aceleasi substante, nu ma pricep, dar a fost bun dexatobrom, mi-a trecut inflamatia si senzatia de arsura

| joghu22 explică (pentru AnduNene):

V-a trecut și roșeața ochiului?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, amandoua au aceeasi substanta chimica in compozitie, doar poarta nume diferite, ca-s produse de firme diferite.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Foarte probabil, sunt multe medicamente cu fix aceeasi compozitie/principiu activ si branduri diferite (vezi cele 23352323 de produse cu ibuprofen, de exemplu). Totusi Tobradex se gaseste pe toate drumurile. Trebuia sa incerci si tu la alte farmacii.

| Donsavas a răspuns:

Da este bun. Este acelasi lucru da de la firme diferite.

| Felys a răspuns:

Cauta si tu pe net ce substante contin ambele produse si daca au aceeasi substanta inseamna ca e bun

| WhiteLife a răspuns:

Daca farmacistul a zis, înseamnă că așa e. Un medicament, pe lângă substanta activa (cea care dă efectul) mai conține și excipienți, aceștia sunt puși pentru a da forma, consistenta, miros, gust, etc și diferite medicamente au aceeași substanță activă, dar alți excipienți. De aceea au nume și prețuri diferite, dar dau aceleși efect happy

| Demidol a răspuns:

Acum, medicamentele au diferite nume date de fabrici, chiar daca au exact acelasi continut. Farmacista stie mai bine decat noi.