| love66 a întrebat:

Va rog si pe mine sa ma ajutati cu ceva....de citeva zile am o usturime cumplita in zona inghinala, ma ustura enorm..ma dau crema nivea si tot nu-mi trece,pina acum foloseam absorbante zilnice,si am crezut ca e de la asta, dar de cind nu le mai folosesc tot simt usturimea, nu stiu ce sa mai fac.nici nu pot sa am o relatie intima din cauza la asta..Imi puteti spune ce e asta, si ce sa fac ca sa-mi treaca, va rog foarte mult.Dau fundita! am nevoie de raspuns urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Nu mai aplica produse cosmetice de tipul cremei Nivea si mergi la un medic. Poate fi o iritatie locala sau chiar o infectie. http://www.i-medic.ro/......e/vaginita

2 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

Este posibil sa fi contactat un microb sau ar mai putea fi o iritatie datorata folosiri tampoanelor se intampla frecvent sau ar putea fi o iritatie provocata de gradul de aciditate ridicata a urinei pentru a trata asta se recomanda folosirea orcarui aniinflamator sprey sau gel. Gasesti la farmacie au o duzina intreaga si sunt si destul de accesibili costa cam 15 lei daca nu ma insel. In timpul tratamentului este necesara o igiena sporita evitarea folosiri servetelelor umede care dupa parerea mea sunt cea mai mare prostie (contin atat alcool in cantitati mici care nu e specificat plus substante dibacteriene ce sunt de fapt toxice) plus o oxigenare mai buna a zonei si ar fi bine ca in fiecare seara inainte de a folosi antiinflamatorii sa folosesti si ceva dezinfectant biter sau altceva apa oxigenata sau altceva de genu. Se intampla frecvent A da sau ar mai putea fi o reactie adversa a corpului la materialul folosit in tampon dar astra e mai putin probabilwinking Succes si Cu placere

| Enescu_Alice_1993 a răspuns:

Uite si eu amnu avut acceiasi problema si nu puteam dormi. Cand te speli mai inai spala-te cu apa si sapunul tau individual (ete foarte important sa ai un sapun numai al tau si sa nu se mai spele nimeni cu el), apoi de preferat sa ai un gel intim eu am unul de la Carefree ete foarte bun te speli cu el in zona intima in locul unde ete usturimea si trece.Gelurile intime le gasesti in orice supermarket la preturi acceibile cel pe care il am eu este in jur de 15 lei,in Mega image gasesti,dar au si de la Nivea intr-o cutie de carton, au si de marca propie de la Care (il am), since intr-e cel de la Carfree si cel de la Care nu este decat o diferenta :au ambalaje diferite. Sper ca te-am ajutat si daca nici de data asta nu iti trece du-te cu mama ta sau o prietena la ginecolog.
P.S: Absorbantele zilnice nu au nici o vina, folosete-le in continuare cu incredere.
nu uita inca un lucrubig grinaca suntem fete nu ineamna ca nu suntem puternice si nu putem sa lasam menstruatia sau o usoara uturime sa ne opreasca, suntem de neinvins.