| Crystysm a întrebat:

De ce imi curge sange din nas odata pe zi?
Mentionez ca sunt racit, ma joc la calculator mult am 13 ani si de cand stiu numai din nara stanga imi curgea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti suflii nasul prea tare si se sparge un vas sanguin. Stai cateva zile fara sa suflii nasul in partea care curge sange sa se cicatrizeze vena deteriorata apoi laso moale pana trece frigul, si frigul e cauza din care sangerezi pentru ca acele vase devin vulnerabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul rind, singerarea de origine nazala se numeste in termeni medical EPISTAXIS si de acum incolo o sa folosesc numai termenul acesta.
Cauzele aparitiei epistaxisului sunt numeroase. Pot fi cauze locale sau generale.
Cauze locale:
-Traumatisme nazale accidentale, postoperatorii, autotraumatisme ( trauma digitala= scarpinatul in nas cu degetul sau servetelul), inhalatii de toxice din aer
- - Infectii acute sau cronice ale mucoasei nazale: rinite/ rinosinuzite
- - Deviatie de sept nazal, perforatie la nivelul septului
- - Corpi straini intranazali
- -Tumori nazale
Cauze generale:
- - Afectiuni sistemice: vasculopatii (HTA, ateroscleroza,...), granulomatoza Wegener, Sd. Sjogren, boli hematologice ( anemii, leucemii, hemofilii...)
- - Afectiuni cardiace, pulmonare, renale, hepatice
- - Medicatie hipocoagulanta ( heparina, dicumarina, anticonceptionale orale, ASPIRINA)
Am facut aceasta schema ca sa intelegeti ca epistaxisul are numeroase cauze, si este destul de dificil de investigat cauza de aparitie si ca trebuie efectuat un consult multidisciplinar: ORL, hematolog, medicina interna.
Sursa:http://alertaorl.blogspot.ro/2012/01/imi-curge-singe-din-nas.html
Sa mergi la medic si nu mai sta atat de mult in fata calculatorului!
Te pup!

| darriya a răspuns:

Esti anemic, poate sa-ti curga sanga si din cauza faptului ca stai prea mult la pc, si creierul nu se mai oxigeneaza cum trebuie, fa-ti analize de sange, si lasa pc-ul ala ca mai rau prosteste omul.

| Caddillac a răspuns:

Sunt multi factori care pot fii de vina, de exemplu un prieten de al meu are epistaxis doar atunci cand bea cola(In cazul ala cred ca e alergie), Daca singerarea persista si dupa raceala consulta un medic.

| robert63088 a răspuns:

Se poate sa ai vreun vas de sange spart

| Băă_Alesia_1999 a răspuns:

Poate din cauza răcelii!