| tuGatita a întrebat:

Buna TPU...vin din nou cu o problema. raspundeti doar cei care stiu (fara comentarii lipsite de sens si importanta). deci eu am racit, o viroza respiratorie normala, am mers la medic, mi-a dat ea doxicilina si aspirin+c. asta s-a intamplat miercuri. pana azi nici o schimbare, in afara de faptul ca nu mai am febra. dar de azi am inceput sa am crampe abdominale, care coboara si mai jos, plus ca am duerri si in timpul actului sexual. si urinari frecvente. stiti vreun remediu? naturist preferabil. sau daca nu ceva antibiotice ca sa ma tratez singura. doctorita mea aia buna mai tare m-a imbolnavit si nu vreau sa mai merg la ea, sa testeze medicamente pe mine. stiu ca am o infectie urinara, nu severa cred eu. pentru ca urina nu are miros urat, nici alt aspect, nu ma doare la urinare...doar atat ce am precizat. si daca nu e infectie, poate am racit jos (am mai fost racita jos si a trecut de la sine in cateva zile). azi am baut fff multe lichide, ceai de coada soricelului si am mancat si pepene rosu(sau verde cum s-o numi). deci daca stiti vreun tratament ziceti-mi si mie. poate a mai avut cineva mica problema si a tratat-o. multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Justmed a răspuns:

Lasa medicamentele si treci la ceai, raceala trece in 7 zile fara medicamentatie si in 7 zile cu medicamentatie, pentru durerea abdominala incearca ceaiul de menta!

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut probabil, o candidoza vaginala din cauza antibioticului. Este o complicatie frecventa a tratamentului cu antibiotic din cauza ca acesta distruge flora saprofita, favorizand astfel inmultirea Candidei Albicans. Singura vina a medicului este ca nu ti-a scris si un antimicotic( Stamicin, de exemplu). Du-te la un ginecolog, ai nevoie de tratament specific.

| EmaS a răspuns:

Pentru infectie urinara este buna ciprofloxacina.Eu am luat timp de 10 zile cate 2 pe zi.Inca din primele zile incepi sa te simti mai bine.Sanatate!

| mona a răspuns:

Incearca si ceai,, traista ciobanului,,

| Vio199 a răspuns:

Pai era o crema la care facea reclama pentru chestia cu infectia "Canesten" sau iti faci niste ceai de musetel, il pui intr-un lighean si te speli in zona cu pricina.Si la cealalta problema trebuie sa te duci la spital si sa iti faca timp de o saptamana sau o luna vaccinuri in solduri (pe rand).si...cand te doare in timpul "actiunii" ar trebui sa mergi la ginecolog pentru orce eventualitate ptc nu e bine sa te doara in zona ovarelor.Ai mai multe probleme legate de zona de jos, pentru binele tau te rog frumos sa mergi la un specialist de la ceva spital.Nu poti sa iti revii de una singura cu sfaturile altora,poate se agraveaza, nu toti avem acelasi sistem imunitar, si reactii la anumite...noh, cel mai bine du-te la un alt doctor(de preferabil femeie).kiss

| d3nissa_8866 a răspuns:

Hey, fa infuzii cu ceai de menta! am patit-o si eu iarna trecuta...