| Rox1234 a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare care ma tot macina.laughing si simt nevoia de o a doua parere. Sunt diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice si am fost la ginecolog mi s-a facut ecografie si doar un ovar este mai afectat ca celalalt. La endocrinolog mi s-a prescris DOSTINEX deoarece eu am prolactina mult prea mare decat e normal din cauza bolii, si ceva NORMENS pentru reglarea menstruatiei. Mentionez ca am 18 ani! Am cerut Anticonceptionale dar mi s-a zis ca de la astea creste prolactina si iar nu este bine. Dupa 2 luni fara menstruatie le am acum, de 10 zile..inca am sangerare..ca niciodata..de obicei ma tinea 5 zile si incep sa ma ingrijorez.
Nu schimb un absorbant pe ora da e abundenta menstruatia si ma ingrijorez..Plus ca intervine in activitatile mele zilnice si pare ca nu se mai termina. Un mic sfat cu privire la situatia mea? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cat timp ai hiperprolactinemie nu poti lua anticonceptionale, problema asta fiind mai severa decat sindromul de ovare polichistice.
Nu e anormal sa ai sangerari abundente si lungi in situatia ta, mai ales dupa o intarziere atat de mare. Însă dacă sangerarea depaseste 14 zile, trebuie sa mergi din nou la ginecolog.

4 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Incearca un tratament cu argila Algo. A mers la cineva cu noduli mamari.

| Violleta2022 a răspuns:

Sindromul ovarelor polichistice se caracterizeaza printr-un dezechilibru hormonal- prezenta unui nivel ridicat de hormoni masculini androgeni şi ovulatie rara sau absenta (anovulaţie). Ovarele produc hormonii de sex feminin, estrogenii si progesteronul, dar si testosteronul (hormon masculin).
Explicatii amanuntite aici:
http://www.csid.ro/......-12448529/

Iar aici, dieta sanatoasa pentru ovare polichistice:
http://blog.kilostop.ro/cele-mai-bune-alimente-pentru-ovare-polichistice/
https://www.libertateapentrufemei.ro/......oli-144071

| sierra1 a răspuns:

Dragă Rox, o a doua părere nu o cere aici pe site. E vorba de sănătatea ta. Un necunoscut TPU e neintereat de sănătatea ta, e interesat doar să contorizeze niște răsPunsuri date altor necunoscuti. Du-te la un alt medic!

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/