| NL2003 a întrebat:

Buna, TPU! Am 18 ani. Am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice. Nu mi-a mai venit menstruatia din decembrie anul trecut, menstruatia fiind asa neregulata dintotdeauna. Doctorul ginecolog mi-a prescris sa iau Duphaston, iar cica dupa ce iau pastilele pe o perioada de timp o sa-mi vina, iar apoi sa iau niste anticonceptionale. Am terminat Duphaston-ul, au trecut cateva zile de atunci si tot astept. Sunt pe drumul cel bun inspre vindecare, totusi? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai rabdare ca medicamentele nu i si fac efectul asa cum ai bate din palme, dureaza.

| Noname2128 a răspuns:

Fii sigura că o să-ți vină după terminarea celor 30 zile de luat anticoncepționalele. După terminarea acelei tablete în pauza de 7 zile trebuie sa îți vina. Pentru asta și ți-a dat sa iei anticoncepționalele. Mie mi s-a dat evident anticoncepționale și ovule intravaginale. Nu fi sceptă în luarea medicamentelor pentru ca vei vedea rezultate. Sper ca am fost de folos.

| NL2003 explică (pentru Noname2128):

Anticonceptionalele trebuie sa le iau cand imi vine. Mie nu mi-a venit dupa o saptamna de la terminarea tabletelor Duphaston, si de 3 luni de la ultima menstra.

| Noname2128 a răspuns (pentru NL2003):

Ești sigură că trebuie să iei anticoncepționalele după ce îți vine și nu sa le iei pentru a-ți veni?

| NL2003 explică (pentru Noname2128):

Exact asa mi s-a spus, sa le iau in prima zi de menstra.

| Floridori a răspuns (pentru NL2003):

Corect! Pastilele AC trebuiesc luate dupa ce iti vine menstruatia.
In anumite cazuri, dupa cateva zile de la tratamentul cu Duphaston, incepe sangerarea menstruala, dar sunt femei la care incepe dupa o luna sau chiar mai mult in cazuri exceptionale. Daca trecute 2 luni, nu se normalizeaza lucrurile, mergi din nou la medic.
Multa sanatate!

| NL2003 explică (pentru Floridori):

Stiti anume ce ar putea insemna daca nici dupa doua luni nu mi-ar veni dupa Duphaston? Multumesc enorm, multa sanatate asemenea!