| Rox1234 a întrebat:

Hei tuturor! Este grav daca ai ovare polichistice si nu poti lua anticonceptionale? Urmez un tratament pentru micsorarea nivelului de prolactina in sange cu Dostinex, pentru ca din cauza bolii aveam prolactina marita. Daca ea revine la normal pot lua AC? De asemenea medicul meu nu mi-a prescris altceva..doar atat si eu totusi nu am avut menstruatie luna aceasta..ma afecteaza cu ceva? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sarrya a răspuns:

Buna, si eu am ovare polichistice si la mine se prezenta si cu dureri. Mi a dat un tratament cu anticonceptionale, insa nu am urmat inca, desi le am de cand m-am nascut, dupa spusele unui doctor. La ovare polichistice, apar simptome precum pilozitate crescuta, acnee (nivel ridicat de hormon masculin, testosteron). De asemenea, posibil sa urmezi un tratament inainte sa ramai insarcinata. (Asta este ceea ce mi-a spus mie doctorul)
Bineinteles, difera de la persoana la persoana si depinde de gradul de afectiune. Nu te afecteaza cu nimic altceva. Iti sugerez tratament naturistic (Gemoderivate de zmeur si coacaze negre). Eu asta am luat (la recomandarea unui alt doctor) si m-a ajutat foarte mult, am scapat de durerile din zona ovarelor.
Dupa ce am luat tratamentele astea naturiste (care apropo, sunt lichide, adica trebuie sa le bei) am fost la un alt control, iar doctorul mi-a spus ca s-au diminuat foarte mult si ca aproape mi-a trecut.

1 răspuns:
| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul adolescentei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/