| Seulbi a întrebat:

Bună ziua!
Carențele de vitamine pot provoca simptome precum somnolența excesivă, puls neregulat sau mare, atacuri de panică sau stări proaste și de neliniște, dureri de oase, mușchi și articulații, dureri de cap, spasme musculare, oboseală, piele palidă (aveam deja tenul deschis, dar acum e mai rău), amorțeli la mâini și picioare (mai mult la mâini), probleme cu memoria, confuzie, amețeli, etc?

Mă confrunt cu aceste simptome și nu găsesc cauza. Îmi tot fac analize și nu iese nimic anormal. Până acum mi-am făcut doar magneziu, calciu și vitamina B12, la care au ieșit valori normale. Mi-am făcut acum ceva timp și analiza pentru fier. Îmi ieșise 20, dar am luat o perioadă Altrifer și ulterior a ieșit 33 (nu știu dacă e posibil, am luat Altrifer doar 2-3 zile). Hemoglobina avea valori normale, așa că mi s-a spus că nu am anemie.

De asemenea, am fost diagnosticată în repetate rânduri cu carență de vitamina D, pe care am tot tratat-o, dar reapare (un medic mi-a spus că o asimilez greu). Ultima dată, la finalul anului trecut, aveam 8 vitamina D, dar de atunci nu am mai făcut-o... Nu prea sunt prietenă cu soarele, doar beau vitamina D și uit destul de des de ea, din păcate...

Ce altă lipsă de vitamine ar mai putea da asemenea simptome? Vreau să văd dacă sunt în regulă și în această privință, ca să elimin o altă posibilă cauză.
Menționez că în ultimele trei săptămâni nu m-am simțit bine și abia am mâncat și dormit.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu trebuie sa o i ei treptat cu toate analizele, analize de sînge glicemii, ecografii abdominale sa vada organele cum sunt, ficat pancreas splină etc, ekg sa vada inima, tensiunea arteriala, si daca nici acolo nu descopera medicii nimic anormal, vezi tiroida ca si aia da somnolenta si alte stari de rau, după aceea fa ti tomografie la cap ca sa vezi daca nu umva ai la nivelul craniului o problema un cheag de sange un vas de sange care nu se alimenteaza corect, numai băga asa aiurea vitamine in tine fara sa descoperi reala casuză, ca te dereglezi de tot. Ce varsta ai.

| Seulbi explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 23 de ani, sunt fată. Am tiroidită autoimună cu hipotiroidism sub tratament (am făcut analizele acum câteva zile şi sunt în limite normale).
Da, încerc să le iau treptat, dar e super stresant să tot aştept pentru fiecare programare, mi-e teamă să nu se agraveze şi să o dau în altceva mai grav... Până acum am fost la plămâni (am avut o răceală, aparent), am fost la medicină internă, la hematolog, la neurolog (urmează să fac RMN). Cel mai recent am fost la ORL, ieri, şi mi-a găsit Nevralgia Arnold şi rinofaringită acută, dar cred că astea cel mult pot da ameţelile şi dureri de cap, nu sunt sigură.
La medicină internă mi s-a făcut şi EKG, dar a zis că e totul normal...
Am zis să mă gândesc şi că aş putea avea ceva mai uşor, cum ar fi o lipsă de anumite vitamine, ca să nu mă panichez laughing
Mulţumesc pentru răspuns!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Seulbi):

Eu cred ca, carentele de vitamine ar avea ca rezultat o cădere de calciu in aceasta situatie se impunea internarea de urgenta in spital pe perfuzii, ori in situatia ta nu ai avuut cadere de calciu, cate kilograme si ce innaltime ai? La tine sau adunat multe, ai si dureri de cap si de oase si atacuri de panica, la psiholog ai fost vreodata? Pentru atacurile de panică de cît timp le ai cum au debutat sau de la ce, la ortoped ai fost poate ai si cu coloana vertebrala probleme si de la coloana poti avea tot soiul de dureri deoarece durerile de coloana rezoneaza in picioare in umeri in piept si atunci zici ca te doare inima dar de fapt este coloana ai scolioza sau ai tasați nervii coloanei care dau dureri groaznice, ai incercat sa te programezi la o sedinta de reflexoterapie masajul tălpilor, acolo prin masaj gasesti vindecare la boli sau ameliorare.

| RAY a răspuns:

Anxietatea, depresia te ucid astea in timp, vezi de fructe, legume si un drum la psiholog

| Violleta2022 a răspuns:

Vizioneaza te rog acest video, poate gasesti un ajutor in el:
https://www.youtube.com/watch?v=Wi6EYYSahj8

In ce priveste carenta de vitamina D, te sfatuiesc sa cumperi numai Vitamina D2 sau D3 care se proceseaza bine in corp si sa iei zilnic 3000-4000 ui, daca ai carenta pentru 3-4 luni, dupa care sa scazi la 1000 ui pe ZI.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am uitat sa-ti spun: eu am luat pentru 1 an de zile 6000 ui pe zi, dupa care am scazut la jumatate, iar acum iau 1000 ui/zi fiindca nici eu nu ma pot expune la soare si corpul are nevoie de vitamina D3.

| Seulbi explică (pentru Violleta2022):

Mulţumesc! Atât mi-a recomandat şi medicul prima dată, 4000 ui, doar că acum nu ştiu dacă încă este prezentă acea carenţă sau dacă şi-a revenit, deoarece ultima dată când am făcut analiza de sânge pentru Vitamina D a fost prin ultimele lunii ale anului trecut. Totuşi, recent, medicul mi-a zis să iau doar 2000 ui, împreună cu o pastilă de Magne B6 dimineaţa.
Mulţumesc pentru răspuns! ♥

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vitaminele din suplimente sau pastile nu se asimilează cum trebuie.

| cristimihailov a răspuns:

Ai incercat sa te uiti si dupa paraziti intestinali?

| Seulbi explică (pentru cristimihailov):

Nu, nu am apucat încă să fac acele analize. Am fost la un gastroenterolog și mi-a recomandat câteva analize, dar în lipsa de fonduri, am fost nevoită să amân până luna viitoare, deoarece costă foarte mult toate cele sugerate de dumneaei. Ce-i drept, uneori am simțit că din zona stomacului vine răul, ba chiar mănânc puțin pentru că nu "încape" și stomacul "bolborosește" uneori, mai ales dimineața. Este ceva periculos?
Mulțumesc pentru răspuns!

| Eireann a răspuns (pentru Seulbi):

Hmmm, poate iti este rusine sa spui dar daca ai probleme digestive ( voma, diaree, etc) poate nu e rau sa vezi daca nu este vorba si de intoleranta la gluten -boala celiaca.

| Seulbi explică (pentru Eireann):

Vomă nu am, dar am avut de două, trei ori diaree. În rest, simptomele în zona stomacului sunt: balonare, zgomote (nu știu cum se numesc), mănânc relativ puțin pentru că simt că nu se poate mai mult (acum două săptămâni nu mâncam mai deloc din cauza senzației de "prea plin"), o stare de rău venită din acea zonă (un fel de greață, nu știu exact), uneori dureri ca niște junghiuri sau apăsări puternice, iar stomacul este umflat aproape în permanență, deși abia mănânc și am și slăbit. Astea sunt simptomele pentru acea boală?
Mulțumesc pentru răspuns! ❤

| cristimihailov a răspuns (pentru Seulbi):

Te intreb, deoarece nu stiu.
Ar fii posibil sa ai vreo alergie?

| Eireann a răspuns (pentru Seulbi):

Https://www.reginamaria.ro/......la-celiaca
- este o posibilitate si e mult mai comuna decat iti imaginezi, se face primul diagnostic din test de sange dar daca nu ai ranbare poti incerca sa elimini glutnul o saptamana si sa vezi daca se amelioreaza simptomele.

| Seulbi explică (pentru cristimihailov):

De când mă ştiu, rar am avut alergii. Doar am observat că stomacul nu tolerează prea bine lactatele, aşa că nu am mai mâncat de ceva timp, în caz că asta ar fi problema. În rest, chiar nu ştiu... Mi-a spus gastroenterologul că mă va trimite şi la alergolog, dar mai întâi să fac câteva analize, să mai eliminăm din cauze (din păcate, trebuie să aştept până la începutul lunii pentru fonduri...).
Mulţumesc pentru răspuns!

| Seulbi explică (pentru Eireann):

Voi discuta cu gastroenterologul şi despre asta.
Mulţumesc frumos pentru răspuns! ♥

| MISLO a răspuns:

Carențe de vitamine și minerale, si ai ceva anxietate, aia da simptome așa

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Recunosc că am și puțină anxietate, dar în ultimul timp sunt muult mai calmă și nu mai am nici atacuri de panică, de aia mă gândesc că e greu să fie panica, având în vedere că m-am calmat, nu? thinking

| natur a răspuns:

Buna.
1. Pentru asimilarea vitaminei D este necesară prezența calciului, colinei, acizilor grași esențiali, fosforului precum și a vitaminele A și C. Cel mai bine este sa stai zilnic cca 10 -20 min. la soare.
2. Citeste acest articol: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/carente-de-vitamine-si-minerale

| Moofie a răspuns:

Daca tu crezi ca ameteli, amorteli, oboseala cronica sunt cauzate de anumite carente de vitamine inseamna ca ai o problema intelectuala, sa nu zic asa din prima ca esti proasta.

| Seulbi explică (pentru Moofie):

Cred că singurul prost/singura proastă de aici eşti tu. Ţi se pare că am zis "sunt sigură că lipsa de anumite vitamine dau simptomele astea!"? Citeşte bine înainte să laşi răspunsuri doar ca să te afli în treabă laughing. A fost clar o întrebare, o curiozitate, să aflu dacă este aşa sau nu, nu a fost o afirmaţiewinking.