| anonim_4396 a întrebat:

tPu! Vreau sa`mi plombez o masea, si am fost la dentist si mi-a deschis canalul ( si m-a durut rau) :-s, si mi-a pus arsenic. Marti trebuie sa ma duc din nou, si as vrea sa stiu ce urmeaza sa`mi faca, mi`o plombeaza? Tot asa de rau o sa ma doara? Cam care e procedeul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Didii15 a răspuns:

Pai.s'ar putea sa iti scoata nervul. Si mie acum 2 ani.in vacanta de vara, mi-a fost scos nervul la o masea. Am mers cam de 5-6 ori. pentru ca nervul nu il poti scoate in prima sedinta.ci maxim 3. dupa iti pune antibiotic si o solutie care sa iti "omoare" nervul. apoi.a4a sedinta.a5a iti mai curata canalele.cu acul.da' nu te doare deloc pentru ca iti face injectie. si atunci cand nu mai simti nicio durere, atunci inseamna ca nu mai ai nerv.iti pune pansament. si tocmai a6a sedinta.iti pune plomba definitiva.

Dupa te va mai durea un pic, pentru ca acum maseaua.practic. a ramas fara viatalaughing.si se obisnuieste.

Cam atat. Take care:*

3 răspunsuri:
| me1oo a răspuns:

Pai nu o s ate doara chiar foarte rau o sa iti curete canalul iti pune ceva ca sa nu mai intre nimic acolo si dupa daca totul e ok iti pune plomba, dar nu e dureros,

| DanielaElleena a răspuns:

Pai eu am avut o masea care mi so infectat si la acea masea creca am avut nervu si mi-a scos maseaua ca era moarta si daca era moarta inseamna ca mi-a scos nervu dar acum trebuie sa merg sa imi curete o masea care am nerv ai putea sa imi spui daca imi da injectie?

| chineze13 a răspuns:

Si eu am avut o masea ce trebuia plombata, mi-a pus arsenic si aia a omorat nervul asa ca tura urmatoare cand am fost, n-am mai simtit prea mare durere.dar o sa te doara putin dupa ce ti-o plombeaza. daca te doare iti recomand algocalmin fiola nu pastila.