| Cataalinax3 a întrebat:

Doare mai tare cand iti scoate nervul de la o masea, maseaua sau cand iti plombeaza maseaua?

P.S.: Cum arata un nerv?

Fratele meu merge la dentist, si am si eu carii si trebuie sa merg si eu, iar el zice ca o sa ma doara, mai ca o sa ma omoare, si imi este frica de scoaterea nervului crying crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu doare niciuna din variante, se face apel la anestezie (și la o carie cu suprafață mare).
Nervul are aspectul unui fir de ață, roșu.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai doare mai rau cand scoate nervul de la masea pentru ca iti umbla pe canal cu un ac mic.Nervul este ca un firicel de ata.Si nu o sa te omoare, stai calma...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Doare mai tare cand scoate nervul.
Dar nu-ti fie frica, iti face anestezie si nu simti nimic.
Nervul e ca un firicel de ata.
Te pup!

| ѕмιℓєє a răspuns:

Nervul este ca un firicel de aţă, sau de păr, doar că mult mai mic, cam cât o geană, cât despre scoaterea nervului, cred că lucrul acesta doare cel mai tare, deşi nu mi-am scos niciodată unul şi nu mi-am plombat o măsea, din câte am citit, când scoate nervul doare mai tare, dar doare când îţi umblă la el cu nişte acuţe subţiri, iar când îl scoate doare pe moment. Nu eşti singura căreia îi e frică, fiindcă, sinceră să fiu, eu tremur pe scaun şi transpir de fiecare dată când merg acolo, iar de fiecare dată spun ca a fost în zadar, fiindcă oricum nu am simţit nimic şi a fost plăcut, dacă pot spune laughing, după mai multe şedinţe nu o să îţi mai fie frică, mie sincer îmi este frică şi de o plombă, fiindcă nu mi-am pus una, urmează să merg la dentist pentru una,
peste câteva zile şi îmi tremură picioarele de pe acum.

Baftă!

| anoniiim1807 a răspuns:

Cand iti scoate maseaua nu doare absolut deloc. Iti face anestezie si nu simti nici o durere.
Cand iti plombeaza daca nu iti scoate nervul doare putin...dar nu e o durere chiar insuportabila. E o durere destul de mare, dar poti rezista.
Iar daca iti scoate nervul probabil nu doare.
Si eu am fost vineri la dentist si mi-a pus medicament la masea ca sa imi omoare nervul.
Acum urmeaza sa il scoate si sa imi puna plomba.

| moniii5 a răspuns:

Nu doare pentru ca iti face anestezie, eu m-am dus sa imi pun o plomba si imi era frica.Nici macar nu mi-a zis ca imi scoate nervul, mi-am dat eu seama pe parcurs laughing))...

| pisihabarnuare a răspuns:

Nu te doare deloc! apropo cand e viu e verde si subtire. cand e mort e facut cocoloase maronii. vei vedea la dentist ce dristactiv va fi!