| DeeDee817 a întrebat:

Buna! Când îți cureți sau plombez o măsea destul de cariata o sa te doară? Adică îți face anestezia dar am auzit ca tot doare puțin. Voi ați avut experiențe plăcute sau neplăcute? Nu de alta dar vreau sa îmi plombez o măsea și sa știu măcar ce ma așteaptă. Dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DearestVicinity43 a răspuns:

Un tratament eficient la medicul dentist dupa parerea mea duare puțin. Fii atent dacă medicul dentist nu folosește digă atunci când curăță măseaua, pleacă de la el. Diga este un cauciuc cu găuri prin el, de obicei albastru și care medicul ți-l așează în gură iar măseaua ta va trece prin una dintre acele găuri. Figa Este necesară deoarece medicul trebuie sa creeze un mediu steril lângă măsea și în masea de asemenea îți va spala măseaua cu niște substanțe care nu este bine sa ajungă în gura.
Începând de pe 12 ianuarie și pana astăzi am fost o data pe săptămână la dentist în București și o sa merg în continuare pana la sfârșitul lunii martie. Am foarte multe carii între dinți, am avut mult tartru și gingia inflamata. Am făcut de 2 ori detartraj și încă de 2 ori detartraj când am făcut chiuretaj pe sub gingie.
Trebuie sa fii puternic. Chiar dacă te va durea, gândește-te ce bine o sa fie după: când o sa poți să mănânci. Eu de fiecare data am avut putina durere chiar daca am facut anestezie. Am avut dureri și chiar câteva ore după dar dureri suportabile. Îți sugerez sa-ti schimbi alimentația: fructe și legume ca să se întărească dinții asa cariile o sa ajungă mai greu la nerv, trebuie sa te speli foarte bine pe dinții mai ales pe măseaua în care ai plombe. Spălate pe dinți de mai multe ori pe zi si chiar dupa fiecare masă. Dacă ai aciditate în gura, aciditatea topește încet plomba. Prin urmare dacă vreodată ai sa simți brusc un gust ciudat"(toxic)" în gură sa știi ca este de la plomba care se "topeste incet". La prima mea plomba după aproximativ 1 an am început sa simt brusc un gust ciudat în gură din cauza ca nu mă spălăm pe dinți mâncăm multe dulciuri și beiam coca-cola, pepsi. Acest gust îl percepem ca gust de clor. Dacă mai vrei detalii intreaba-ma

| DeeDee817 explică (pentru DearestVicinity43):

Mulțumesc pentru răspuns! Și eu am fost acum câțiva ani la un dentist ca sa îmi plombez o măsea, aveam cam 13 ani iar când mi-a băgat un ac ceva am simțit cum mi se oprește inima la ce durere am avut ținând cont ca am cerut anestezie dar nu mi s-a făcut. De atunci am frica aia. Și am ajuns sa stau și sa suport pana am ajuns sa am 4 masele cariate, 1 nu e așa rău dar celelalte 3 sunt destul de mari ținând cont ca una are ca un crater sa zic așa. Trebuie sa suportam nu avem ce face. sa ne gândim ca după va fi bine și nu v-om mai avea probleme

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe mine nu prea mă doare, fără anestezie. Sunt deranjante vibrațiile, atât.

| Drimmero a răspuns:

Nu doare nimic, iti face amestezie si tu simti doar ca ti se umbla in gura dar nu simti durere, eu cel putin nu am simtit dureri la curatat si plombat, la tratamentul de canal e posibil sa simti jena mai mare, daca e cariata rau si a ajuns la nerv trebuie sa iti curete canalele si o sa te cam doara, acum depinde cat de afectate sunt, eu am avut niste masele cariate unde facusem infectie si ajunsese la radacina maselelor, de aia m-a durut destul de tare cand mi s-au obturat canalele dar nu am murit de la asa ceva, e suportabil, du-te la dentist cat de repede poti.

| haileewatson a răspuns:

Tratamentele la dentist sunt facute astfel incat sa nu te doara, ori iti da cu spray ori iti face anestezic. Doar simti cum se lucreaza acolo si e putin neplacut.

| timidu89 a răspuns:

Nu te doar deloc. Mi-am plombat o masea in luna ianuarie. O sa te doara doar cand iti face anestezicul.

| GambleR40792 a răspuns:

Depinde de cat de grav este cariata se cam simte si cu anestezie facuta

| GambleR40792 a răspuns:

O sa simti ceva dureri suportabile cand baga freza la inceput pana curata ce e mai grav pe urma nu o sa mai ai treaba

| AlaSwek a răspuns:

Hey! Îți pot spune din propria experienta deoarece nu are foarte mult timp de când am început sa merg la dentist.
De mic copil am o frica de dentiști, îmi imaginam ca un,, bau,, :,, bau" deoarece, pana acum eu m evitat contactul cu ei dar nu sunt chiar asa... Totul pana într un punct când am zis stop și am zis ca gata, nu mai pot sta în fiecare noapte cu algocalmine, ketonal...

Sa dau drumul cu începutul,... odată ce te ai așezat pe scaun, vei fi analizata ca să vadă în ce situație e măseaua. După această observație te va da cu un spray iar în 3 minute gura ta nu mai percepe durerea. După va începe asa zisa anestezie, datorita sprayuli abia dacă simți ceva. Vei avea gura amortita pentru 2, 3 ore și de acolo nu mai simți nici o durere, nimic, vei auzi doar cum curata măseaua cu freza.
Îți dau un sfat, ca să nu te panichezi ca mine dacă ții ochii deschis, ii ții inchisi pe tot timpul.
Deci în concluzie, te sperii degeaba, un sfat ar fi sa nu mai pui întrebări sau sa cauți videoclipuri ca îți faci rău. Seara buna

| Silviullet a răspuns:

Nu te doare absolut deloc. Simti dupa o amorteala, in rest e bine.