| Pinkvanilla9 a întrebat:

Bună TPU, vreau sa slăbesc 5 kg. Am slăbit odată aproape 3kg întro luna, doar prin faptul ca îmi injumatateam orice mâncăm și faceam sport exact ca înainte, dar desigur ca am început sa mănânc normal și le-am pus la loc, poate chiar mai mult. M-am gândit sa-mi calculez caloriile și acolo scria ca nu se recomanda o dieta sub 1300 și cum am completat îmi dădea 1400kcal pe zi cu un regim mai rapid. Ideea e ca le-am numărat pe zi și nu trec de 1000 și acum am făcut alt calcul de pe alt site și îmi dădea 1900 kcal pe zi ceea ce este imposibil pentru mine și sincer pentru slăbit mi se pare mult mai ales ca nu sunt adultlaughing Deci eu nu mai înțeleg nimic... Ce sa fac? Și dacă deja consum 1000 aproximativ ceea ce nu e mult, de ce nu slăbesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Pai, sa stii ca nu e un calcul chiar atat de dificil. Un kilogram are 7000 de calorii. Metabolismul tau bazal consuma, probabil, 2000 de calorii zilnic. Valoarea variaza in functie de mai multi factori. Daca mananci aceste 2000 de calorii, dar suplimentezi cu foarte mult sport, poti reusi sa slabesti.
Eu, spre exemplu, m-am apucat de slabit anul trecut, in martie. Aveam 120kg. In octombrie, acul cantarului arata mai putin de 90kg. Nu a fost chiar atat de greu. Mancam cam orice, insa mai cu masura. Tot asa, imi calculam caloriile, dar in gand si la valori aproximative. Am eliminat complet pizza si chips-urile si am limitat mult prajiturile, foietajele, painea si sucurile. Cred ca mancam cam 2.000 - 2.500 de calorii zilnic, dar consumam foarte mult pentru ca petreceam cam 2 ore facand diferite munci pe terenul de tenis si 3-4 jucand, iar asta se intampla zilnic. Ajungeam acasa extenuat, insa a meritat. Spre sfarsitul verii incepusem sa resimt oboseala. Pe langa alimentatie (Activia de baut cu fibre si bananele m-au ajutat foarte mult, insa, dupa cum am spus, mancam cam orice), ceaiul verde mi-a fost de mare folos. Ti-l recomand si tie. Iar legat de calorii, vezi ca sunt diferite calculatoare pe internet. Daca nu te descurci cu cantitatile, ia-ti un cantar de bucatarie. Cel mai important, insa, mananca cum trebuie si fa foarte mult sport.
Si ca o completare: din ce am citit eu pe internet, s-ar parea ca din cauza faptului ca organismul tau a fost privat o perioada de anumite alimente, tu mancand destul de putine calorii, a intrat intr-o "stare de alerta", dorind sa recupereze si determinandu-te pe tine sa mananci, poate inconstient, mult mai mult. Asta se intampla in majoritatea dietelor, din cauza asta eu nu le vad deloc eficiente. Am simtit pe pielea mea.

| Pinkvanilla9 explică (pentru AFR81):

Felicitări pentru reușită și pot sa zic ca ce ai scris aici este adevărat, m-am gândit și eu asa cum ai zis tu. Sa știi ca eu ador ceaiurile și ceai verde mi-am cumpărat acum câteva zile, dar nu neaparat datorita faptului ca cred în ceva minune, pur și simplu îmi place gustul. Mulțumesc de sfaturi.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vei slabi daca manaci o dieta cu 1300 kcalorii pe ZI, nu 1300 la fiecare masa.

| Pinkvanilla9 explică (pentru Violleta2022):

Am citit din nou ce am scris și nu vad cuvântul,, masa''. Eu mănânc maxim 1000 kcal pe zi, dapoi 1300 la o masahappy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pinkvanilla9):

Daca ai manca dar 1000kcal pe zi, intr-o saptamana ar trebui sa dai jos minim 1 kg, asta fiind o dieta drastica a diabeticilor d pierdut greutate, fara sa faca miscare deloc.
Daca nu ai dat jos, inseamna ca nu-ti calculezi corect caloriile!
Ce faci, stai toata ziua in pat, nici un pic de efort fizic?

| Pinkvanilla9 explică (pentru Violleta2022):

Hmm cardio, abdomene, streching cam astea și la 100 kcal pe zi cred că aș leșina pe stradahappy, cred că ar da rezultate, dar ăla ii deja post negru direct.Cred că corpul meu s-a obișnuit cu aceleași exerciții, dar o sa mă apuc de alergat când o să fie vreme un pic mai buna.