| AnDrEeA1133 a întrebat:

Vreau sa slabesc dar nu stiu ce sa fac...
Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE dacă este nevoie să slăbeşti ( sau nu ) : depinde de vârstă/înălţime/greutate...
N-ai precizat aceste date!

Oricum, la vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Secretul consta sa mergi pe o alimentatie mai saraca in calorii si sa faci miscare zilnic.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| Hardsky1 a răspuns:

Tine o dieta, mananca sanatos, fa acasa forta, acum cum vine vacanta de vara incearca sa faci alergarii, apuca-te de inot si sala ...sincer nu poti sa-ti zic din propria experienta pentru ca n-am avut niciodata astfel de probleme, salutari happy