| anavladamatei a întrebat:

Buna! Trebuie sa fac doua extractii saptamana viitoare (un dinte de lapte ce nu a cazut la timp si o masea), doar ca maseaua afectata ce apare pe filmul facut dinților, e o masea de pe "partea mea buna" si sincer nu as dori s-o scot, oare pot sa refuz oarecum extracția ei? Pentru ca nu vreau sa arate groaznic si partea mea buna de gura.
+ doare extracția?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Poti refuza extractia.
Poti face ce doresti cu gura si dintii tai.
Daca nu se poate repara, la un moment dat o sa te doară si tot acolo ai sa ajungi.
Dar nu te poate obliga nimeni.
Si oricum poti invoca motivul ca nu vrei sa faci doua extractii intr o zi.
Spui ca mai amani maseaua.Depinde cati ani ai....caci maselele de minte se scot la un moment dat...dar repet, nu exista obligatoriu.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca poti sa refuzi extractia daca tu crezi ca stii mai bine ca medicul... poate o a doua parere la al doilea dentist nu ar strica. Niciun doctor nu recomanda extractie daca maseaua ta nu e intr-o stare avansata de degradare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Măseaua poti sa nu o scoti doar daca ai scos nervul cand a inceput sa fie afectata.
Atunci ramaneai cu osul si-l mai foloseai.
Dacă vei fi sub anestezie probabil nu simti durerea.

| Miruna333 a răspuns:

Faci pentru binele tau. Nu trebuie sa stai sa arate groaznic. Exista implanturi. Decat sa stai cu partea ta buna si sa iti fie rau, mai bine fara. Daca nu e operatie, nu doare.