| sweetys a întrebat:

Bună! Trebuie sa imi fac o radiografie panoramica si in urechea dreapta am un helix care este cam intepenit, avand ceva probleme cu cheita, fiind una de silicon s-a intarit. Ceilalti cercei ii pot da jos cu usurinta. Fiind mai sus decat maxilarul, o sa fie o problema daca nu il dau jos? Sau trebuie neaparat dat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu are componente metalice/magnetice, no-problem

| sweetys explică (pentru sierra1):

E din argint?

| sierra1 a răspuns (pentru sweetys):

Nașpa, obiecte metalice (cercei, lanțișor, piercing etc.), trebuie înlăturate înaintea expunerii. Uneori, trebuie înlăturată și proteza dentară, dacă este cazul.

de ex

https://www.dentalxrad.ro/intrebari-frecvente

| Freya1 a răspuns:

Cred ca la rmn nu ai voie cu metal pe tine, la radiografi nu stiu sa fie problema.
Dar poti intreba.Pus ca dacă nu e din fier, cel mai probabil nu se intampla nimic.