| Mihaella225 a întrebat:

Trebuie sa plec in concediu saptamana viitoare si in acea perioada o sa fiu pe stop.Stiti cumva niste picaturi sau pastile ce se pot lua de plafar pentru intarzierea menstruatiei?(in afara de anticonceptionale)
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru întârzierea menstruației încearcă să bei cam un pahar de tărie pe zi (whiskey, cognac) etc. Întreabă eventual și la farmacie dar pentru întârziere nu prea au decat să te deregleze, eventual o să-ți dea să-ți scurteze timpul de sângerare și împuțineze sângele

| Andreeush a răspuns:

Nu există, iar anticoncepționale îți reglează ciclul menstrual, în nici un caz nu îl întârzie.

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeush):

Anticoncepționalele nu se încep așa ca să amâni o menstruație într-un concediu pentru că trebuie luate o anumită perioadă de timp altfel afecteaza rău organismul!

| Andreeush a răspuns (pentru Adry05):

Asta e evident, nu se pot lua dintr-o dată.

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeush):

Așa a sunat și pentru cineva care n-are idee te și crede că ia o săptămână să-i întârzie și după le stopează brusc

| Andreeush a răspuns (pentru Adry05):

Anticoncepționale trebuie prescrise de medic, și luate sub indicația medicului.

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeush):

știu da și aspectele astea trebuie menționate când aduci în discuție anticoncepționalele că unele sunt în stare să meargă să ia de capu lor

| Donsavas a răspuns:

Vitamina k se ia injectabila pentru asa ceva dar trebuie sa ti o administreze un asistent.

| Epickk a răspuns:

Buna.
Poti incerca sa iei vitamina K.
Ajuta foarte mult la oprirea sangerarii.
Sper sa-ti fie de folos
Concediu placut iti doresc!

| Mihaella225 explică (pentru Epickk):

Multumesc de raspuns!?

| Epickk a răspuns (pentru Mihaella225):

Cu mare drag! happy