| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt in perioada menstruatiei, de ce nu trebuie sa plec la biserica? E ceva daca in perioada asta am fost intr-acolo?

12 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu e misogin...

| ramona30 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la biserica din alte motive. Acolo sunt incarcati oamenii de prejudecati, sunt discriminate femeile, sunt umiliti oameni in biserica, si suntem indoctrinati cu ideile secolului I.

| Woodenpints91 a răspuns:

Penibilitate mai mare ca asta nu am auzit straight face

| Yugeen a răspuns:

Stai linistita...

Eu nu stiu ce crezi tu dar eu cred ca ceea ce conteaza cel mai mult pentru Dumnezeu sunt credinta si sufletul (bun) ci nu... orice altceva.

Acum, ca multa lume se leaga de lucruri mult mai marunte si mai neinteresante (din punctul asta de vedere) consider ca este irelevant... dar daca iti plac povestile de adormit copiii... poti sa crezi orice.

Legat de credinta... eu m-as intreba (si sper sa nu te simti deranjata de aceasta mica comparatie), in locul tau, ce fel de om sunt in masura in care accept sa imi spuna altii ce sa cred, cum sa cred, in cine sa cred.

Numai bine! happy

| iuli_2345 a răspuns:

Pai se zice ca nu prebuie sa te arati lu D-zeu cu scurgeri ca faci pacat... ce religie ai?

| Ella3133 a răspuns:

Nu ca nu trebuie sa pleci la biserica nu ai voie sa stai in biserica e o chestie de genu ca nu trebuie sa fie sange in biserica, nu este bine acum nu stiu ce so intampla laughing

| MishuD a răspuns:

De ce trebuie sa pleci la biserica?
Sa ti se spuna ca daca esti femeie nu ai ce cauta acolo 5 zile pe luna pentru ca esti "murdara"? Mi se pare jignitoare toata atitudinea asta a bisericii catre femei si nu inteleg cum inca se perpetueaza asemenea discriminari in 2012.
Mai bine stai acasa si invata ceva util si folositor tie ca om, nu ca sluga a unui dumnezeu care nu face decat sa te limiteze.

| mrjohanys a răspuns:

Ce prostie! de unde scoateti asa raspunsuri prostesti?
in biblie nu scrie asa ceva

| Yo2037 a răspuns:

Mie asta mi se pare cea mai tampita regula... adica de ce? ce vina are fata? ea se duce la biserica cu sufletul, nu cu trupul, pe cand menstruatia e o problema pur fizica... e murdar trupul? si ce daca atata timp cat ai sufletul curat?
mai mult de atat, daca o fata e pe stop chiar in ziua de craciun sau de paste, sa rateze o asemenea zi numai pentru ca e in acea perioada a lunii?
nu mi se pare deloc corect

| RetardedRacoons a răspuns:

Ma da voi aveti cap doar ca sa nu va ploua in gat? Judecati dracu si voi dupa contextul societatii in secolul scrierii cartilor "sfinte"! Sa ne gandim nitel, ce motiv ar fi avut femeia sa nu intre in biserica atunci, nu existau tampoane, igiena era vai mortii ei si femeia putea frate putea in perioada aia a lunii.

| symonyk007 a răspuns:

Nu e bine sa intri in biserica la menstruatie pentru ca se zice ca esti spurcat si te poceste dumnezeu

| kenzydanna a răspuns:

Pur si simplu conform Bibliei, nu esti un om curat in timpul menstruatiei,si trebuie sa stai acasa, dar chiar daca ai fost nu aduce ghinion, sau ceva de genul asta, deci poti fi linistita...