| Dream5096 a întrebat:

Buna tutoror! Am o problema.Am 14 ani sunt fata, si am niste secretii din vagin albe -transparente (stiu ca este normala aceasta secretie), problema este ca miros foarte urat si asta ma deranjeaza foarte tare.Nu am iritatii,dar sunt speriata,m-am interesat pe internet si as putea sa am candida,dar nu prea pot aborda acest subiect cu mama, si mi-e foarte rusine sa merg la ginecolog (chiar nu vreau sa aud crying).Nu mi-am inceput viata sexuala, si am o igiena destul de curata.Recunosc ca ma spal cu sapun normal in zona intima si nu cu un unul cu ph neutru sad.Imi este foarte rusine sa vorbesc despre asta cu mama, adica nici nu stiu cum sa ii spun, si as vrea macar o parere de la voi. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Daca nu te mananca/ustura pasarica, n-ai candida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai folosi sapun normal, pana si eu stiu asta si sunt baiat. Secretiile sunt normale, mai ales in perioada ciclului, dar daca ti se par prea dese si mirosul este accentuat pot fi din cauza unei infectii.

Nu ai nici un motiv sa iti fie rusine sa te duci la un ginecolog, sunt oameni specializati in ceea ce fac si sunt profesionisti. Problemele doar se agraveaza cu timpul, nu dispar. Ia-ti inima in dinti, vorbeste cu mama ta si daca e cazul, consulta un medic specialist. Nu ai de ce sa te temi si nici cu ce sa te rusinezi, prin ce treci tu trec o gramada de alte adolescente.

| AniCasi a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu mama ta pentru ca acest lucru nu e unul rusinos. Parerea mea este ca nu e vorba de candida. In cazul in care aceste secretii au o culoare maronie, galbena sau verzuie si pe langa asta mai miros si urat atunci te poti ingrijora putin dar nu e nimic grav, stai linistita! Aceste probleme se trateaza foarte usor!

| GuardianSoul a răspuns:

Nu te ingrijora! Si eu am avut, sunt normale. Nu e candida, deci nu iti face griji... Adica, nu vreau sa exclud acest lucru, se poate intampla, dar sunt sigura ca nu tie... Daca totusi esti ingrijorata, du-te la medic la un control. Dar eu NU cred ca e candida. Este doar un fel de lubrifiant natural, daca stii despre ce vorbesc happy