| RonyJey a întrebat:

Am 17 ani, nu fumez si nu beau cafea in mod excesiv (beau un cappucino pe zi), de alcool nici nu se pune problema, si nu de mult timp simt cum inima imi bate foarte puternic si simt ca am un nod in gat in acele momente. Nu bate repede decat cand incepe acea stare, apoi continua doar cu niste batai puternice. Tine cam multicel adica 1 minut si ceva, doua. De mult timp aveam palpitatii din alea simple si foarte scurte pe care cred ca le au toti, insa de ceva timp am aceasta senzatie. Am sa merg curand la doctor, insa puteti sa imi spuneti de la ce ar putea sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! In cazul tinerilor, uneori sistemul vegetativ simpatic este uneori ridicat, asta inseamna ca secretia de adrenalina si noradrenalina este marita. Adrenalina este hormonul care intervine in conditii de stres, mai ales actioneaza asupra creierului si inimii. Pe inima poate duce la aparitia unor aritmii, sau unoeri criza de angina pectorala- senzatie de arsura, gheara care strange inima, sau chiar intepatura. Daca sunt frecvente, doctorul va considera ce tratament sa urmezi, dar pana atunci, uite ce sfaturi iti dau eu:
nu mai bea cafea, coca cola, ness- contin cafeina-un excitant SNC, favorizeaza aparitiia aritmiilor
un regim hiposodat cam 3g pe zi de sare
un aport corespunzator de calciu, magneziu, potasiu
dieta bogata in vegetale, peste, fibre, fitostanoli, fitosteroli
dieta scazuta in grasimi si colesterol
exercitii fizice- mers pe jos, alergare usoara
Spor!

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Pot fi cauzate de un dezechilibru electrolitic (adica valori anormale ale mineralelor din sange - Na, K, Ca), de o anemie sau de un dezechilibru hormonal (hipertiroidie).
http://www.i-medic.ro/boli/aritmiile-cardiace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o cura cu magneziu, cam 10 zile. Ia dimineata si seara cate o tableta. Am vazut ca cineva ti-a recomandat beta-blocante. Te sfatuiesc sa NU le iei, pana nu discuti cu medicul. Problema asta este frecventa la varsta ta, nu e grava, si se datoreaza cresterii, dar este bine sa mergi la medic, pentru a fi sigur ca nu ai vreo problema suplimentara. Sanatate!

| mutzy211 a răspuns:

Salut. E posibil sa fie pe baza nervoasa sau sa ai ceva la inima, e posibil sa iei beta-blocante si magneziu, stiu asta de la fratele meua care a avut asa ceva, nu stiu cum se numeste dar acum se simte bine si mai ia din cand in cand acele beta-blocante