| Mariiam a întrebat:

Buna tuturor.
Mi-am masurat azi tensiunea si era ok, 114, 7, insa pulsul e cam crescut, anume 94 de batai pe minut. Mi s-a zis ca nu e in regula. Mentionez ca beau cafea, fumez...dar o fac moderat.
Am momente in care simt ca pulsez cu totul, dar mai rar. Deci e ok sa am 94 de batai? Cate ar trebui sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| andreimrm a răspuns:

Intre 60 si 100 de batai pe minut sunt valori normale in repaus, trebuie tinut cont de faptul ca pulsul si tensiunea se masoara dupa 10 minute de repaus fizic, orice efort fizic iti poate modifica oricare dintre acele valori.