| Ionuu2002 a întrebat:

In fiecare seara cand ma ridic din pat, am palpitatii puternice, parca as avea 150 batai pe minut,aseara am avut aceste palipatii,destul de puternice, simtiti ca inima bate foarte repede dar dintr-o data nu am mai simtit pulsul pentru cateva secunde, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un atac de panica, la fel am avut si eu

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie, sa te consulte si daca este cazul, te va trimite la un cardiolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Stai un pic, ca mie nu-mi sunabine: de ce sa te ridici seara din pat, odata ce te pui in pat, ca sa dormi?
Este cumva vorba de sarit din somn?
De atacurile de panica? sau de ceva ce iti este frica si sari din somn?

| sierra1 a răspuns:

"m palpitatii puternice, parca as avea 150 batai pe minut"

pare ceva FOARTE serios, fă-ți un rmn / ekg!

| Eireann a răspuns:

Dupa descriere suna a hipotensiune ortostatica - te ridici in picioare, sangele e mai mult in picioare si abdomen din cauza gravitatiei, tensiunea arteriala scade, inima incepe sa pompeze mai repede ca sa compenseze. Mergi la medicul de familie pentru o trimitere la cardiolog sau internist fiindca in general hipotensiune de ortostatism e un simptom al unei alte probleme.

| corinutzah a răspuns:

Cel mai sigur iti poate spune un medic. Asa la o prima vedere pare un atac de panica, dar cel mai bine mergi la un cardiolog sa iti faca un EKG si alte investigatii. Sanatate!

| Antonio998 a răspuns:

Dacă te panichezi o sa te agiti și o sa ai bătăi puternice. Nu e o problemă serioasă decat daca. Simti dureri de mână aproape de mușchi pana im deget. Atunci du-te la medic. Dar nu te panica atât. Poate fi multi factori minori. Agitație, Stress, Stare de Sperietură. Care au legătură de viața ta de zi cu zi. Încearcă si du-te direct la UPU daca ai aceste dureri.