| Pinxiee a întrebat:

Buna tuturor!

Am niste mici dureri de stomac, la un interval de 5-10 minute, care vin din centrul stomacului spre cosul pieptului[stern] si am senzatia de gol in stomac[desi am mancat].
Durerile au aparut pe la 1 dupa-masa cand inca eram la scoala si mi se facuse putin foame, insa, fiind ultima ora, nu am mancat decat atunci cand am ajuns acasa.
Durerile astea seamana cu cele pe care le aveam atunci cand am avut un dezechilibru al florei intestinale din cauza tratamentului cu antibiotice si mi s-a recomandat sa mananc mult iaurt.
Intrebarile mele sunt:
S-ar putea sa fie din cauza d. f. i sau poate fi altceva?
Daca mananc lapte batut in loc de iaurt este acelasi lucru/ar ajuta, sau sa mananc doar iaurt? [intreb pentru ca am citit ca laptele batut are o aciditate crescuta si nu cred ca este recomandat in cazul in care exista un dezechilibru al florei intestinale, nu? big grin ]

Multumesc pentru ajutor! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea9829 a răspuns:

Pai incearca sa mananci putin la inceput(si putin si ceva usor), 100% ii din cauza tratamentelor.Mananca la regim la inceput si dupa din ce in ce mai mult sau cat crezi tu ca poti manca.Sa nu mananci prosii ca chips-uri sau sa bei cola ca si din cauza lor ca iti distrug stomacul, o iei usor cu mancatul

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bea lapte dulce, nu bătut!
Este cazul să mergi la medicul școlii să te vadă, poți să ai o indigestie, orice.
Sănătate.
Pa, pa.

| luciana200972 a răspuns:

Este posibil sa fie o indigestie, probabil ai mancat mai repede decat de obicei, incearca cu iaurt o zi, dc nu te lasa durerea mergi la doctor sa nu fie vreo gastrita

| Pinxiee explică:

Mentionez ca tratamentul cu antibiotice l-am facut cu 1 an in urma iar de atunci cand am ceva fac tratament homeopat[care ajuta f mult si nu ma mai imbolnavesc atat de des precum inainte], recomandat de de medicul de familie.

Multumesc!