| cristina1256 a întrebat:

De aproximativ o luna de zile am inceput sa am dureri de cap zilnice. In ultimul timp, am observat ca dispar dupa ce vomit. Ceea ce vomit este doar acid gastric. Pe fiecare dimineata ma trezesc cu un gust metalic. Mentionez ca in trecut am avut gastrita si fierea data peste cap. Durerile de cap nu imi trec cu medicamente absolut deloc. Uneori, simt si dureri in capul pieptului si am senzatia ca o sa lesin. Doctora de familie mi-a spus ca pot fi insarcinata, dar mi-am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative + ca am avut menstruatie saptamana trecuta. Am inceput sa slabesc din cauza ca nu pot manca. Pana azi am mancat doar covrigi si iaurt dar nici asta nu mai tolerez. Maine am programare la gastroenterologie. Ce credeti ca ar putea fi? O zi frumoasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Posibil sa ai chiar si HIC (Hipertensiune Intracraniana). Du-te la medic, fa-ti un rand de analize, vezi cum stai. Daca la gastro nu iti gaseste nimic da o fuga la neurolog.

| SilviaPunct a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nop, la HIC cefaleea nu se amelioreaza dupa varsatura.winking Mai degraba ceva gastro daca e sa ne gandim si la gustul metalic. Poate poate o tezaurismoza dar ma indoiesc. (te-am corectat pentru ca mi-ai spus ca esti foarte curios) :*

| SilviaPunct a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ba da, se amelioreaza dupa varsatura, mea culpa!

| CuriousStuff a răspuns (pentru SilviaPunct):

HIC nu e primul lucru la care te gandesti cand vezi simptomele celei care a postat intrebarea. Oricum varsatura din HIC e una specifica, in jet, pun pariu ca daca avea astfel de varsaturi le descria perfect. big grin De asta am spus "chiar si..." oricum mai degraba ceva digestiv, cum bine ai spus tu.

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Eu cred ca consultarea medicului de familie sau a unui cunoscut ce iti poate da o indrumare buna pe aceasta tema te va ajuta nespus.

| onutzyka a răspuns:

Cel mai bine este de facut investigatii amanuntite, e posibil ca fierea si gastriita care a fost in trecut sa faca probleme. Factorul care influenteaza aparitia acestor boli este STRESUL. Deci nu trebuie ignorat deloc. Iar durerile de cap la fel. O trimitere la neurologie pentru un RMN sau ceva sa nu fie vorba de ale boli.