| marmota10 a întrebat:

Buna tuturor!
Am o mica problema pe care bineinteles o voi discuta doar cu fetele.
Luna trecuta inainte sa imi vina ciclu cu aprox. o zi ma durea f. rau in partea dreapta (adica ovarul) Si nu m-am dus la scoala de ce durere aveam. Apoi mi-am dat seama ca ziua urmatoare mi-a venit.
Astazi a inceput iar sa ma doara dar o durere mai usoara. Credeti ca imi vine ciclu maine?

Ps: Luna trecuta imi venise a doa oara pentru. ca trecuse 3 luni de cand nu imi mai venise ca eu am inceput ciclul prima data in august apoi mi-a mai venit in noiembrie...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Sa incepem cu inceputul. Faza cu, cati venise menstruatia prima data in august si apoi nu ti-a mai venit ci doar in noiembrie e ceva normal. A fost prima data doar te-a incercat (asa am patit si eu). Nu trebuie sa te ingrijorezi cu durerea ovarelor pentru ca este ceva normal acelea previn ca-ti va veni menstruatia. Dar daca te vor durea foarte tare iti recomand sa iei o pastila de NUROFEN apoi stai in pat linistita cam, 30-60 de minute si vei vedea ca nu te vor mai durea. Asa am reactionat si eu!
Bafta! Si nu te mai speria pentru ca este ceva normal happy.

4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Si cand te mariti, tot cu fetele sa te maritiwinking

| Bibuşca a răspuns:

Ah am uitat sa mentionez ca daca maine nu-ti va veni menstruatia si vor continua durerile si dupa nurofen inseamna ca ai racit jos! Si inca ceva.

Un an nou fericit sa ai!

| 000Diddy000 a răspuns:

Pentru dureri incearca sa ui o sticla cu apa calda pe burta si o sa-ti treaca durerea, macar se va mai ameliora pupici si un an nou fericit!

| calinut1 a răspuns:

Depinde cati ani ai ca pana pe la 18 19 ani de obicei vine neregulat. si nu la o data fixa. si la unele persoane le vine mereu neregulat ( dar lunar). Oricum recomand sa iei un medicament pentru calamarea durerilor menstruale. daca vine in continuare neregulat adica o data la 2 3 luni si nu lunar recomand sa vizitezi un ginecolog. Am cunostinte cu toate ca nu sunt fata :p