| anonim_4396 a întrebat:

Buna Tuturor!
Am probleme cu Somnul sau nu stiu ce?
Eu ma culc la 1 noaptea si am pus alarma sa sune si apoi dimineata nu aud cum suna alarma si apoi ma scol foarte tirziu?
Ce trebuie sa fac ca sa ma scol fara alarma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Giza_Paul_1992 a răspuns:

Surplusul de energie poate fi una din cauzele insomniei. Incearca sa joci fotbal, sa alergi, sa mergi la sala... in general lucruri care sa iti solicite organismul, apoi fa-ti un obicei dimineata, de exemplu bea un pahar de lapte tot timpul la aceeasi ora. Organismul tau se va adapta in timp si se va crea un automatism, si te vei trezi pentru acel lucru. Mult succes.

3 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu auzi alarma deoarece la acea oră somnul este profund. Trebuie să dormi minim 8 ore, organismul are nevoie de odihnă.
Încearcă să adormi la ora 22-23, ca să te poți odihni mai mult.

| anonimg a răspuns:

Culca-te la la orele 21 ca sa te trezesti mai devreme. O ora inainte de orele 24 face cat doua dupa aceste ore.

| AntoniaAndreea a răspuns:

Te culci la ora 22-23, nu la 1. asa organismul tau nu este destul de odihnit pentru a efectua cele cerute. Atata timp cu cat te culci mai devreme, cu atat te scoli mai devreme. Asa poti sa faci cu si fara alarma.