| aanonimm a întrebat:

Buna tuturor.Am si eu o intrebare.
:-s
De ceva timp ma complexeaza faptul ca dintii mei nu sunt albi.sad
Ma spal pe dinti, etc etc, dar.am auzit ca sarea e buna.
A mai folosit cineva sarea ca tratament?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Sti unde e problema? Nu la dintii tai ca nu sunt albi, desi poate sunt suficient de albi. Problema e la reclamele de la tv (nici nu stim noi cit de mult ne influenteaza pe noi reclamele!). Vrei si tu sa ai dintii ca aceia de acolo. Insa nu se prea poate. E doar o reclama care ne impune, mai mult sau mai putin, un standard. Daca vrei sa vezi realitatea, du-te la un tehnician dentar, si vei vedea cite culori de alb pot sa existe la dinti! Unii sunt mai albi, altii mai galbeni. Aceasta e realitatea. Daca s-ar putea albi dintii, in primul rind specialistii care fac dinti pentru cei ce i-au pierdut (tehnicienii dentari) ar face ceva, nu s-ar mai lua ei dupa culoarea dintilor pacientilor.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da, este foarte buna.La tara, oamenii inainte asa isi curatau dintii, cand nu erau paste de dinti.In acelasi fel ajuta si bicarbonatul de sodiu alimentar.Sarea ajuta si la intarirea gingiilor si opreste sangerarile. Eu am folosit frecvent amadoua produsele.

soothe
| soothe a răspuns:

Nu e de la sare. Intreab-ti parintii daca in copilarie ti-au administrat tetraciclina. Daca da, asa raman, la culoarea asta. Poti sa faci ce vrei.

| Vizitiul a răspuns:

Daca esti fumatoare poti renunta la acest ideal! Clateste dintii dupa fiecare masa, poti folosi, dar odata la 3 zile bicarbonat de sodiu, atentie, doar pe suprafata dintilor si nu pe gingie!

| swet girl 22 a răspuns:

Daca esti fumatoare, chiar daca e f greu, incearca sa renunti acum.si sarea este un tratament dar in general il folosesc batrani care nu au o paste de dinti si o perie eficienta

| cucalic a răspuns:

Da intr-adevar sarea e foarte buna ca remediu babesc pentr-u albirea dintilor.si eu am folosit intr-un timp, iar acum am omis sa m-ai folosesc.mersi ca mi-ai amintit

| mariusciocan a răspuns:

Dupa parerea mea chestiile astea sunt din batrani, cu sarea, cu amoniacul si alte bazaconii. Si eu ma spal dar cand bei si cola, cand fumezi, cand bei cafea nu prea e bine, poti sa te speli cat vrei. Am un prieten care si-a luat un tratament de albire. A costat in jur de 300 lei. Vreau sa zic ca atunci cand deschide gura ne orbeste. Si el chiar avea o problema cu dintii lui (la culoare ma refer). Deci ii are acum super super albi.Depinde si ce pasta folosesti. Ca au scos astia tot felul de modele.