| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu o mica problema ^^. Deci azi eram afara cu prietenii si din greseala m-am zgariat intr-un fel de tabla. Stiti voi tevile acelea groase si izolate prin care trece apa. Am o zgarietura si mama mi-a zis ca se face un vaccin pentru a preveni nu stiu ce. Sincer sa fiu nu vreau sa fac vaccin asa ca ma puteti ajuta si pe mine? daca se poate stiti cumva sa pot afla daca am chestia aceea? multumesc mult daca se poate happy
Mama mi-a pus o compresa cu niste Biter. Asta credeti ca ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Lasa sa iti faca vaccinul, e pentru binele tau! Si nu este asa de dureros.

| Lynna a răspuns:

Ar fi bine sa sa faci acel vaccin. Se numeste vaccin antitetanos. Se face pentru a prevenii boala numita tetanos cauzata de o bacterie ce intra in corp prin intepaturi, taieturi, zgarieturi. Acesta este sfatul meu.

| Mayar a răspuns:

Mai bine intrebi un medic. Intra aici >> http://www.assb.ro/ si vorbesti online cu un medic;)

| pietrean a răspuns:

Ar fi bine sa faci antetetanus(injectabil, dureaza 2-3 secunde, fara durere, siguranta 4-5 ani, in cazul ca se mai intampla).
Daca nu faci injectia, risti sa stai cu frica-n san 5-6 luni, cand pot aparea simptomele si atunci sa vezi injectii!
Poti sa pui tinctura de propolis(dezinfectant si cicatrizant)pe care poti sa-l cumperi de la farmacii.Cred ca este bun si biterul(este alcool doar).Dar te sfatuiesc sa faci injectia(cred ca poti sa mergi la urgente in seara asta, ca maine este duminica).
Eu am avut o julitura superficiala in coate(am cazut din picioare) si tot am facut!

| kidy00 a răspuns:

Pai da, ajuta! Vaccinul, mi se pare ceva, absurd, adica eu m.am taiat, nu m.am zgriat in tabla si adanc. Nu am avut nimic, am pus comprese, etc. Bafta! Si zii mamei tale, ca nu te doare si nu ai nimic!hee heeFundita?

| TofanCristi a răspuns:

E foarte bun compresul cu Biter! Nu o să te doară antitetanos!

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Nu o sa patesti nimic dar fa vaccinul ala antitetanos.

| IngerCazator a răspuns:

Buna! Mai bine fa vaccinul antitetanos, plus ca nici nu doare se simte ca o intepatura mica si dureaza 2-3 secunde... happy

| KendyforAll a răspuns:

Pune pe rana niste Baneocin, nu stiu daca l-am scris corect dar inchide rana si te ferenste de infectii, este exact ca o pudra alba.Totusi trebuie sa faci vaccinul, nu se stie niciodata.Bafta!