| AlexMrs a întrebat:

Azi din greseala un coleg mi-a tras cu unghia pe partea de jos a ochiului(partea alba) si a ramas o mica zgarietura acolo. Nu ma doare nu am nici o problema, doar ca e putin rosu acolo unde este zgariat ochiul. Credeti ca se poate intampla ceva grav? zgarietura va disparea? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jameson a răspuns:

Probabil este o mica hamoragie. Am avut si eu mai demult rosu pana la jumatate ochiului si a trecut de la sine.
Daca nu este hemoragie este inflamatie daca te doare sau ti se tulbura vederea consulta medicul.

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

S-au spart niste vene superficiale de sange. Daca nu te doare, mananca, nu s-a umflat e ok. Cred ca iti trece in 1-2 zile, trebuie doar sa se resoarba sangele ala care a curs, e ca o zgarietura superficiala pe piele.

| Trynda a răspuns:

Iti spun ca m-am zgariat si eu o data. Mi-a bagat cineva mana in ochi iarna. Am avut ochiul rosu cateva ore. Du-te la un control la oftalmolog daca nu iti trece pana maine. E 50 lei un control. Sau du-te la farmacie si cere-i un sfat farmacistei. Trebuie sa stie, pe mine m-a ajutat.

| Generalul a răspuns:

O sa treaca, nu e nici o problema. Am primit odata in clasa a treia un pumn in ochi (chiar a fost din greseala tongue) iar la mine a aratat mult mai rau atunci.

| Uzzy1993 a răspuns:

Salut. Am patit-o si eu o data numai ca la mine a fost vorba de un pumn. Ti s-a spart un vas micut de sange probabil. Nu e nimic grav, in cateva zile cel mult va disparea.