| sheyla a întrebat:

am si eu o problema: mama mea a suferit un accident vascular cerebral in urma cu 6 zile.Se afla la bucatarie, i-a venit ameteala, a cazut pe gresie si si-a spart capul.Am internat-o de urgenta la spital, deoarece voma un lichid maroniu, sub forma de cheaguri, nu mai vedea bine si avea dureri mari de cap.In urma investigatiilor i s-a dat diagnosticul de ISCHEMIE CEREBRALA. Tin sa mentionez ca este constienta, isi misca mainile, picioarele, dar nu poate merge ca are dureri mari de cap, nu poate inghiti, stari de voma(dar mai putin si nu mai vomita acea culoare maronie), se ridica foarte putin pe marginea patului, dar nu poate sta mult deoarece ameteste si nu suporta lumina puternica.Sufera de diabet(in momentul accidentului avea gl 360)hepatita C, si este oprrata de cativa ani de cancer mamar(ambii sani taiati)as dori sa aflu daca se mai poate reface si in cat timp? daca acea lovitura la cap ii va cauza mai rau? momentan este internata in spital.Sunt sanse de recuperare/vindecare? va rog mult ajutati-ma cu un sfat si un raspuns, va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa aveti incredere in medici.Atacul cerebral ischemic este mai usor decat cel hemoragic si exista mai multe posibilitati de tratament medicamentos.Este un semn bun ca-si misca mainile si picioarele.Recuperarea va dura.Trebuie s-o menajati.

4 răspunsuri:
| zorialbi a răspuns:

Nu ne-ai spus si cati ani are, pentru ca recuperarea in aceste situatii depinde si de varsta pacientului. Daca isi misca mainile si picioarele este bine, inseamna ca nu are pareza. Bunicul meu, Dumnezeu sa-l ierte, avea 87 de ani cand a facut accident cerebral, dar a fost mult mai grav la el... a facut semipareza pe partea stanga si a murit dupa 3 saptamana. Dar repet, a fost mai grav si e vorba si de varsta. Doamne ajuta ca in cazul mamei tale sa nu fie grav si sa se recupereze. Roaga-te mult pentru ea zilele astea cat este la spital, o s-o ajute. Si vorbeste si cu medicul care are grija de ea. Si sa ai grija sa respecte tratamentul pe care i-l va prescrie, pentru ca va trebui sa-l urmeze toata viata!

| cristinela a răspuns:

Am vazut cazuri care au trecut cu bine peste asta.Trebuie sa o incurajezi si tu la randul tau sa speri ca totul va fi bine.Sunt convinsa ca isi va reveni, pentru voi, familia ei! Vorbeste cu medicul care o ingrijeste si vfezi ce spune. Sper ca totul sa fie bine si mama ta sa revina in bucatarie cat mai repede!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Margo, imi pare rau tare ca treceti prin astfel de momente.mama ta trece prin momente grele, si nu pot eu personal decat sa ma rog pentru ea sa se insanatoseasca sau Domnul sai dea linistea binemeritata dupa ata suferinta. pot doar sa te incurajez sa fii tare sa o ajuti si dumnezeu sa fie cu voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Margo, imi pare rau tare ca treceti prin astfel de momente.mama ta trece prin momente grele, si nu pot eu personal decat sa ma rog pentru ea sa se insanatoseasca sau Domnul sai dea linistea binemeritata dupa ata suferinta. pot doar sa te incurajez sa fii tare sa o ajuti si dumnezeu sa fie cu voi. postat la 9 Ianuarie 2010 21:01
Raspuns la intrebarea: