| rebeca28 a întrebat:

Buna tuturor, am si eu o problema medicala, mai precis o amigdalita care a debutat cu febra, frisoane in primele zile-mentionez ca o am de o saptamana-iar acum am si puroi pe amigdala stanga si urechea infundata.Am luat doar pastile pentru gat(strepsils) crezand ca-mi va trece.Intrebarea mea e daca ar trebui sa trec pe antibiotice sau sa aleg un tratament naturist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Repede la medic, incepi cu cel de familie care iti va prescrie antibiotice, daca nu cumva te va trimite la un ORL-ist. Se pare ca infectia de la amigdale s-a transmis si la ureche, asa ca nu vei rezolva nimic stand acasa si facand tratamente naturiste.

| Zenithf a răspuns:

Normal trebuie sa iei antibiotice, eritromicina sau ce altceva iti recomanda medicul de familie, iei numai cu indicatia lui. Suplimentar, foloseste ceai de salvie pentru gargara, va ajuta sa se curete mai repede puroiul. Cu cat amani tratamentul cu atat devine mai grav, vezi ca ai si un inceput de otita acum.

| marrr a răspuns:

Treci pe antibiotic, pentru ca la amigdalita pultacee n-ai ce sa-i faci ca sa treaca fara antibiotic. Du-te la un ORL-ist si probabil iti va da sa faci penicilina cu moldamin. Cel putin mie asa mi-a facut; d.

| Hypathia a răspuns:

Eu spun sa mergi direct la medic, in cazul in care nu ai ajuns deja. Sa te faci bine! happy

| nellyneliana a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la doctor nu sa iei antibiotice asa "dupa ureche"( cum fac eu). Eu cand am amigdalite iau Oxacilina si patile pentru gat ( chiar daca ma duc la doctor si el imi da tot oxacilina pentru ca nu pot lua altceva). Isanatosire grabnica! ps:Ai putea sa bei ceai de tei cu lamaie ( mai calmeaza durerea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sta, fugi la doctorwinking sanatate!

| Simbolist a răspuns:

Ai amigdalita(pultacee) si otita medie supurata adica infectia urechii medie dar nedureroasa(infundata in schimb). Solutie:antibiotic, cel mai bine injectabil.