| picolini a întrebat:

Buna tuturor... am spasmofilie asociata cu atacurile de panica. de cativa ani ma confrunt cu aceste stari... acum 2 ani am facut 3 crize una dintre acestea fiind foarte grava din punctul meu de vedere, deoarece am avut stari de tetanie si simteam cum ma apasa pe trahee, simteam ca mi se umfla limba, etc. de atunci nu am mai facut crize doar cand mergeam in Spania deoarece de acolo provin starile mele. de 2 ani nu am mai facut crize insa imi este foarte frica sa ies din oras, sa calatoresc, niciodata nu ma relaxez total cu oricine as fi. astazi s-a intamplat sa simt din nou acele senzatii de furnicaturi insa mi-au trecut in cca 10 minute. mi-e foarte frica sa nu o iau de la inceput. si am o intrebare, nu stiu daca e una prosteasca. Se poate murii din cauza spasmofiliei, mai exact din cauza starilor de tetanie? am inteles ca ti se poate umfla limba si sa te axfisiezi. Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti muri din cauza crizelor de tetanie, dar sunt foarte neplacute si iti agraveaza fobiile. Ar trebui sa mergi la un psiholog, te poate ajuta cu siguranta. Tu ai o problema reala, deloc de neglijat, dar care se poate rezolva cu ajutor psihologic. E pacat sa lasi o chestie vindecabila sa-ti marcheze viata.

3 răspunsuri:
| Isabellaღ a răspuns:

Da imi pare rau sa zic asa dar asa e! E posibil sa mori mai ales daca ti se umfla linbacrying.Si eu am spasmofilie...numai ca pe mine ma ia cu lesinuri si gata sunt!:-|Dar se poate trata! Ai fost la medic? Eu am fost si mi-a dat o gramada de medicamente.Nu mai suportam sa iau zi de zi atatea medicamente, dar a fost bine ca nu mai sunt asa de rau! Dupa cum descrii tu e ceva grav, si ai nevoie de un tratament. Sper ca te-am ajutat! Si sper sa iti revii cat mai repede posibil:*Sa mergi la medic si sa ii spui si lui toate astea.Am mai auzit cazuri si s-au rezolvat!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Singurul atac de panica l-am facut cand aveam 20 de ani, dar a fost ingrozitor.
Pentru spasmofilie, musai trebuie sa te duci la medic. Pentru atacurile de panica, ma crezi sau nu, ai nevoie de o relatie care sa te mangaie, nu de una cu un "gigolo" care iti manaca ficatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un medic specialist! Ce dracu' ai? Vrei sa traiesti, dar cauti sfaturi pe TPU. Cred ca esti o persoana inconstienta!