| Nextone a întrebat:

As fi foarte recunoscataore daca m-ati ajuta cu o parere.Mi-am facut analizele la sange ieri deoarece ma simteam foarte rau,in sensul ca aveam palpitatii la inima,senzatie de sufocare, oboseala, niste stari foarte urate si greu de suportat.Aceste senzatii le aveam de cateva luni doar ca in ultima vreme s-au accentuat.Analizele au iesit in general bune doar fierul este crescut.Valorile normale sunt intre 37-134 iar eu am 148 si scrie ca se poate sa ai 149 dupa varsta de 60 de ani.Se poate ca starile mele sa fie din aceasta cauza? Urmeaza sa merg si la medic maine, dar as vrea totusi o parere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cresterea valorii fierului da in general simptome digestive, nu genul de simptome pe care le ai tu. Din ceea ce descrii, simptomele sunt unele mai degraba endocrine sau psihologice (mai ales daca ai exclus o problema de sanatate fizica). Mergi la medic, consulta si un endocrinolog (poti avea o problema hormonala care sa dea aceste simptome si sa nu modifice analizele uzuale) si, daca totul este in regula, consulta si un psiholog.

| doctoressa a răspuns:

Hipersideremia in sine nu este o cauza o simptomelor tale, dar trebuie continuate investigatiile pentru a vedea de ce ai fierul seric crescut; palpitatiile pot fi date de diverse tulburari electrolitice sau hormonale care trebuie cautate de asemenea; un EKG Holter ar mai fi de facut pentru a vedea de ce natura sunt palpitatiile tale...si in functie de rezultatele acestora investgatiile vor fi continuate intr-o directie sau alta...http://www.i-medic.ro/simptome/palpitatii

| Nextone explică (pentru doctoressa):

Am facut EKG si ecografie la inima si recent si acum cativa ani si nu a iesit nimic in neregula, deci ar trebui sa merg la endocrinolog? Am si sindromul ovarelor polichistice, am fost la ginecolog dar nu am putut continua tratamentul cu anticonceptionale deoarece eram alergica, imi ieseau blande, care la increruperea tratamenului imi dispareau.In ce ar consta un cosult la endocrinolog?

| WalterWhite a răspuns:

Eu aveam aceleasi simptome cand fumam prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Surplusul de fier poate sa dea doar greata si lipsa poftei de mincare, nu simptomele prezentate.
Altele sint cauzele si au fost accentuate de (probabil) temperaturile crescute din aceste zile cind noi, ne imbracam totusi gros. Mai ales daca stai intr-o zona ca a mea unde diminetile sint cetoase si minus 1-2 grade iar amiezile cu 17-18 grade. Diferenta este prea mare intr-un interval asa de scurt, pentu corpul uman. Sanatate!

| Rebeca21121 a răspuns:

Vezi poate ai nevroza anxioasa.

| Isoldie a răspuns:

Am si eu asa stari cateodata, din clasa a 4, acum sunt in a 11. Ideea e ca la inceput credeam ca e de la inima si am facut multe analize care mi-au aratat ca totul e in regula. Aveam si mai am in momentele astea intepaturi groaznice in zona inimii, daca ai si tu astfel de intepaturi(de parca iti baga cineva cutitul in piept) atunci s-ar putea sa ai aceeasi problema ca a mea. S-a depistat ca de fapt nu e de la inima ci de la coloana vertebrala in regiunea cervicala. Discurile nu erau amplasate cum trebuie si imi creeau aceste stari inclusiv intepaturile. Daca te regasesti in ce ti-am scris atunci mai bine consulti un ortoped. Sa te faci bine.

| Nextone explică (pentru Isoldie):

Nu am intepaturi, doar simt ca imi bate inima ba prea puternic si rar, ba prea incet, dupa care simt ca ma sufoc, transpir sau imi amorteste gura.Nu stiu ce sa mai fac.Am fost si la control la inima si la fel, nu am nimic.M-am saturat sa imi zica toti ca nu am nimic si eu sa ma simt groaznic.Multumesc pentru raspuns!

| Isoldie a răspuns (pentru Nextone):

Nu stiu daca intepaturile sunt obligatorii insa si mie imi amorteste gura si cateodata imi si tremura si simt cum imi bate inima foarte puternic de parca in jur totul e liniste si doar inima mea se aude, ba mai incet, ba prea repede. Daca ai ocazia totusi poti sa consulti un ortoped, ai probleme cu tensiunea(prea mare sau prea mica)? Si nu uita ca raspunsurile sunt doar un sfat (m-am inregistrat azi ca sa dau o intrebare si am dat peste asta a ta, nu-mi trebuie funda sau ceva ca maine poimane uit de site-ul astalaughing) O seara buna sa ai.