| glittereatsme a întrebat:

Am un porcusor de guineea, are vreo 5 luni de zile, e fetita si e foarte activa si jucausa, dar sunt nedumerita intr- o privinta: se scarpina foarte des si nu suporta deloc sa o ating pe spate, daca cumva se intampla sa o ating din greseala, imediat sare si musca.In rest sta la mangaiat oricat, atata timp cat o mangai doar pe cap. M am uitat foarte atent daca are rani sau purici dar e complet curata. Oare e vreo problema cu ea? Nu prea am bani sa o duc la veterinar, deci orice sfat este bine-venit! Dau fundita happy

Răspuns Câştigător
| KinderBeeeib a răspuns:

Buna.Nu iti face griji, porcusorii au o blana mare si deasa si uneori se mai intampla sa se scarpine si sa isi faca singuri rani.Ti-as recomanda sa ii tai putin din par o data la o luna sau doua, depinde cum creste.Mai sunt si sanse sa fie alergic la mancarea pr care I-o dai.

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Cred ca are o alergie de la mancare sau la ceva din jurului ei. Te-as sfatui sa te duci la un medic veterinar cu ea pentru a descoperi daca e o alergie si cauza, nu e normal ca un animal sa se scarpine si sa aiba o sensibilitate mai mare in anumite zone