| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

De 3 zile imi lacrimeaza un ochi, daca apas iese o secretie albicioasa.Nu ma ustura, ma mananca foarte putin uneori. Mi-am pus Visine dar mi se pare ca azi mi-a lacrimat mai mult decat in zilele precedente. Poate fi vorba de conjunctivita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CinevaNou a răspuns:

Daca te manca incearca sa nu te scarpini cu mainile murdare. Cel mai bine foloseste niste comprese sterile cu apa de argila sau ceai de musetel(sau apa oxigenata daca ai) pana ajungi la medic.

7 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Mergi la medicul de familie macar, nu sta asa ca poti sa te trezesti cu alte minuni mai grave.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru CinevaNou):

M-am programat la oftalmolog luni..pana atunci stau asa.La medicul de familie prefer sa nu merg, nu se pricepe mai deloc.
Multumesc frumos!

| NataliaAntonia a răspuns:

Parerea mea este sa nu iei medicamente dupa ureche.cel mai bine ar fi sa iti faci un control la oftalmolog. el va sti cel mai bine ce ai si iti va recomanda tratamentul cel mai potrivit

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru NataliaAntonia):

Nu am luat nimic, ma gandeam ca e doar o raceala. Sunt programata tocmai luni, iar la medicul de familie prefer sa nu merg...
Multumesc!

| Eli11 a răspuns:

Poate fi vorba de conjuctivita, dar poate te-a tras curentul. Cand iti curge secretia albicioasa pune un tampon sa absoarba, daca nu merge du-te urgent la doctor.( S-a umflat?)

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Eli11):

Nu,nu e umflat deloc.Doare foarte putin cand apas(in coltul intern). Doar lacrimeaza si iese din cand in cand o secretie albicioasa.
Multumesc mult pentru sfaturi!

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Eli11):

Mai am o intrebare..Eu stiam ca la conjunctivita, ochiul este rosu. La mine nu s-a inrosit, doar ca imi lacrimeaza si uneori curge acea secretie.Nu m-am trezit cu ochii lipiti, nu ma mananca atat de des...

| CinevaNou a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Daca te manca incearca sa nu te scarpini cu mainile murdare. Cel mai bine foloseste niste comprese sterile cu apa de argila sau ceai de musetel(sau apa oxigenata daca ai) pana ajungi la medic.