| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! De ceva timp am observat că atunci când apas puțin pe colțurile ochilor (colțurile înspre nas) văd niște pete negre care se mișcă când mișc și eu degetul. Am vorbit cu mama si vom merge cat de rapid se poate la un control. Însă aș vrea să știu dacă mai este cineva ca mine sau dacă i s-a mai întâmplat cuiva. Am căutat pe internet și poate fi glaucom, ceea ce sper sa nu fie.
Ma dor ochii și îi simt calzi, iar uneori mi se pune o pată de "ceață" pe ochi dar după ce clipesc de câteva ori dispare. Plus de asta eu am miopie de la naștere și vad destul de tare în ceață.

Țin sa precizez ca am 15 ani, anul asta voi face 16.

Deci, practic eu vad acele pete mobile doar când apas puțin la colțurile ochilor spre nas, ce ar putea fi și cât de grav este? Voi merge la oftalmolog mâine, însă nu pot aștepta atât, sunt foarte neliniștită! Va rog sa ma intelegeti ????

Mulțumesc mult și va rog fara răspunsuri la mișto!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate fi si de la miopie daca porti ochelari ca nu ai spus acest amanunt, poate trebuie modificata dioptria, nu cred ca este vorba de glaucom, deoarece glaucomul apare in boli cum ar fi diabetul, dar tu nu ai diabet, eu cred ca ai sinuzită daca tu zici ca apesi la colturile ochilor spre nas, oricum maine sau cand mergi la medic o sa i ti pună picaturi in ochi si o sa i ti ia tensiunea oculara, o sa i ti faca cîmp vizual si fund de ochi pentru a stabilii clar daca este vorba de glaucom, eu totusi zic ca trebuie sa te vada si un medic ORL ist ca sa vada nasul si sa i ti dea trimitere la o radiografie ca sa vada sinusurile cum sunt.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-e foarte frică, azi am plâns mai toată ziua și din cauza ca m-am gandit la asta mult timp am inceput sa imi induc și singura simptomele. Sper doar ca totul va fi bine, însă sunt sigură ca nu am nimic la nas pentru ca daca apas și mai jos de pupila vad o pată (care e mai mică)... Depinde și de cum apas, dacă nu apas foarte tare pata este de un negru transparent.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Și ma simt ca și cum aș avea febra uneori și mi se încălzesc urechile. Multumesc ca ți-ai luat din timp pentru a-mi răspunde, inseamna foarte mult pentru mine, ținând cont ca azi am căutat sprijin mai peste tot

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ai racit, vezi sa nu ai covid, ti ai facut vaccinul de covid? Teste covid trebuie sa ti faci.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

I ti doresc multa sanatate, ma bucur ca te am ajutat, mergi maine la medic roaga o pe mămica ta sa te duca la oftalmologie.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu mi-am facut... Acum ca mi-ai spus ma gandesc să-mi fac

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă, sanatate multa.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc și eu încă o dată!

| gellalbie4ever a răspuns:

Încearcă să te calmezi totuși pentru că ceea ce îți spunem noi. n-o să se schimbe, orice ai avea tu. O să ți-o spună oftalmologul că ăla a studiat Medicină După vezi ce faci.

Și nu mai citi DIAGNOSTICE de pe internet. ce ești tu doctor!? NU EȘTI. Lasă în pace doctorul să-și facă treaba. dacă crezi că nu are dreptate sau mai vrei o a doua sau a treia opinie. poți să te duci oricând să faci una doilea sau al treilea control. chestia e Să urmezi tratamentul după, să nu se agraveze indiferent ce O FI!?

| gellalbie4ever a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Și nu mai citi chestii de pe internet ce ești tu doctor!?

| anonim_4396 explică (pentru gellalbie4ever):

Înțeleg, dar totuși e stresantă situația în care ma aflu.

| anonim_4396 explică (pentru gellalbie4ever):

Multumesc mult pentru răspuns!

| gellalbie4ever a răspuns (pentru anonim_4396):

De. Aceea. îți spun. să faci opusul în la "a te stresa"