| Curious2 a întrebat:

Bună tuturor, eu obişnuiesc să imi curăţ urechile cu beţigaşe de urechi inmuiate in spirt/alcool sanitar -e depozitat intr-o sticla, pe care apare doamna asistenta medical Mona.
Oare e bine să fac asta?
Alcoolul sanitar/spirtul nu afecteaza cu nimic interiorul urechii?
Un medic orl mi-a recomandat sa folosesc, pentru indepartarea cerii din urechi, sprei/şprei special cumparat de la farmacie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Foloseste apa oxigenata! Oricum, folosirea betisoarelor nu este indicata de medici putand sa faci otita. Spalatul cu degetele, dimineata, si un consult periodic la medicul de specialitate este destul.

| Adry05 a răspuns:

Nu e ok deloc, nici cu alcoolu nici cu bețișoarele. există un spray special la farmacie pe care îl introduci în ureche și substanța aceea dizolvă cleiul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie destul de clar pe sticla de alcool ca e pentru uz extern asta inseamna ca nu il bagi nicaieri.

iar betisoarele alea pentru urechi nu sunt deloc sanatoase

| doctorandus a răspuns:

Dap. Eu folosesc de mult betisoare cu vata, dar fara spirt. Dupa ce am facut baie/dus si am dat cu multa apa pe urechi, ma sterg cu betisoarele respective.

Atentie insa sa nu atinga timpanul, nu se baga complet in ureche.

| Catrice a răspuns:

Am auzit ca trebuie' s-o bei pe monawinking

| Frank51 a răspuns:

Nu se introduce nici-un fel de alcool sanitar/nesanitar in orificiile corpului, nas gura urechi vagin penis anus ochi si ce mai e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Ehe, la mine a functionat cand aveam basici in gura (cand mananc branzeturi apar), dar nu recomand nimanui sa ma imite.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru afte bucale se foloseste glicerina boraxata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

rolling on the floor nu

| Sophieka a răspuns:

Buna

Bineinteles ca NU poate fi bine asa ceva. Ce faci tu, nu se numeste curatare a urechilor, ci dezinfectare, si nu ai nevoie de asa ceva, si absolut deloc intr-o zona ca a urechilor.

Nici nu e nevoie de spray-uri anume. Inteleg ca doresti sa fi igienic/a, dar interiorul urechilor nu au nevoie de nimic deosebit.
Daca simti ca vrei, cumpara dintr-o farmacie naturista, un sapun bio, natural, sau in D&M, gasesti sapunuri organice de la firma Manna. Iti achizitionezi unul pe baza de arbore de ceai (tea tree), si la dus, odata sau de maxim doua ori pe saptamana, iti umezesti putin sapun pe deget, introduci decetul, te cureti inauntru foarte usor, clataresti imediat, apoi continui si cu exteriorul urechilor, clataresti si treci la urmatoarea ureche.

Eu personal fac aceasta spalare cu sapun aproximativ odata la 5-6 zile, cand imi spal parul, iar apoi printr-o bucata de hartie igienica / servetel sau vata tip tampon, introduc in interiorul urechii pentru curatare si uscare.

Ceara este normala in urechi, deci nu trebuie sa fi obsedat de ea, dar bineinteles sa nu o lasi sa faci dop-uri sau sa se vada deja depusa prin ureche, cum vad la unii / unele mitocane care nu stiu sa se ingrijeasca, e absolut scarbos.

Deci in concluzie, NU, nu este bine ceea ce faci, si in timp, iti vei dauna urechea, si chiar mai rau, timpanul. Alcoolul sanitar este alcool cu rol de dezinfectare, ardere.

| RKBlue a răspuns:

Nu stiu ce tot vor domnii(si doamnele) care raspund pe aici, dar orice doctor iti recomanda sa nu iti introduci niciun lucru in ureche, pe cat posibil.
O metoda buna de curatare a urechii sunt lumanarile pentru urechi(nu-ti face griji, nu te ard decat daca le pui prost)
Le poti gasi pe internet sau la vreun magazin naturist(la mine in oras, cel putin, e la naturisti)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbesti serios?
Eu am fost la spital cu urechea, mi-a zis sa folosesc apa oxigenata, mi se pusese dop si mi-au spus ca "nu se baga betisoarele alea in urechi" de atunci nu le mai folosim pentru urechi. N-am auzit niciodata de nici un spray.

| nicu991 a răspuns:

Alcoolul sanitar produce arsuri.

| SataniccBichh a răspuns:

Nu e bine deloc. Eu foloseam bețigase înmuiate în spirt doar pentru a curata un piercing recent făcut și atât. Doar uz exterior.