| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.
(Mai pe scurt) am născut o fetița cu o malformație rară care din păcate nu se depistează in timpul sarcinii cu toate ca am făcut toate analizele si ecografiile date de medic.
Din fericire este bine.
Nu voi face un copil prea curând pentru ca îmi este frica momentan.
Dar am tot căutat sa văd ce malformații nu se depistează in timpul sarcinii si nu am găsit.
Bineînțeles când voi mai face un copil voi întreba dr dar sunt tare curioasa sa văd ce malformații mai exista care nu pot fi depistate din sarcina.
Am căutat dar nu am găsit.
Dacă ma puteți ajuta va rog.
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa aud de acest necaz, sper ca fetita este bine si malformatia nu-i va afecta viata.

Este bine ca tu sa faci analize si scanari corpului tau sa vezi daca nu ai anumite boli, infectii sau sindroame nedetectate, cu mult inainte sa ramai gravida, fiindca odata gravida este mai greu sa investighezi pe fatul din burtica. sau sa poti face radiografii.

O varsta inaintata este iarsi un mare impediment si risc de down sindrom, autism, anomalii cromozomiale (cand copilul se poate naste cu ambele sexe-hermafrodit).

Hrana in timpul sarcinii este extrem de importanta. Lipsa unor fructe sau legume din hrana zilnic, duc in final la lipsa acelor vitamine sau minerale si asa apar deficiente la copilas.

Fumatul si alcoolul sunt total interzise pe toata perioada cat esti insarcinata, inclusiv daca esti fumatoare pasiva (adica daca stai langa cineva care fumeaza) fiindca inhalezi aceeasi cantitate de tutun, in plamani.

https://www.reginamaria.ro/......-riscurile

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se va repeta.

| alina2k18 a răspuns:

Trebuie sa apelezi la sfat genetic -> doctor genetician.
El te va pune sa faci anumite teste genetice si sa vezi purtatoarea carei boli esti daca esti.
Evident pentru testari ai nevoie de f multi bani, un test genetic pentru o anumita boala ajunge si la 8000-10000 lei.
Nu are treaba ce malformatii mai exista, cu astea se ocupa medicii, ce au invatat ei in zeci de ani nu te ajuta pe tine sa CITESTI.
Intereseaza-te mai mult despre malformatia fetitei tale si apeleaza la sfat genetic daca iti mai doresti un copil.

PS: analizele facute in timpul sarcinii si ecografiile au fost pentru bunul mers al sarcinii, iti garantez eu ca nu ai facut teste genetice.

| Floridori a răspuns:

Este mai simplu sa faci o lista cu malformatiile si afectiunile care se pot depista in urma analizelor specifice din timpul sarcinii si a controalelor de rutina, in special cele imagistice.
Sfatul meu este ca tu si sotul sa va faceti niste analize de compatibilitate genetica. Exista cazuri cand exista incompatibilitatea unor gene sau unul dintre voi este purtatorul unei gene mutate si chiar daca ati avea 10 copii, toti ar iesi cu acelasi defect. Exista cazuri in care sansele procentuale ca bebelusul vostru sa aiba probleme sunt de 50-50 sau 75-25.
Sau exista si posibilitatea ca urmatorii copii sa nu aiba aceleasi probleme.
De aceea, din moment ce aveti un copil cu malformatii, ar fi indicat sa va faceti aceste analize pentru a cunoaste daca este vorba de o problema la nivel genetic sau au fost doar defecte congenitale.Asta in cazul in care nu cunoasteti deja natura malformatiei.
Desigur, analizele de acest gen sunt destul de costisitoare, dar cred ca merita daca aveti posibilitatea si daca doriti sa aveti o perspectiva mai clara asupra problemei.

| mudokins78 a răspuns:

In afara de tampenie si cntributie cu cat mai multi copii...succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce malformatie rara are fetita ta? Mai facut curios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă întreb este pentru ca exista u ele lucruri legate de aceasta malformație
Analizele m-au dus pe timpul sarcinii undeva la 5500 lei cu naștere
Și chiar și test de compatibilitate cu soțul malformația asta nu are nicio cauza
Atrezie de esofag
Mda vârsta dar nu e cazul la noi
Unii comentați pe lângă

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul in care deja exista analize de compatibilitate genetica, atunci deja stiti unde va incadrati, ceea ce este bine pentru viitor.
Atrezia esofagiana este o malformatie congenitala care apare la aproximativ 1, 5 din 3.000 de nou-nascuti.Cu toate ca inca nu s-au stabilit niste cauze exacte, s-a demonstrat ca exista o legatura intre aceasta malformatie si factorii teratogeni, in special cu progesteronul (singur sau in combinatie cu estrogeni), dar si cu substanta numita "talidomida" (ceea ce nu cred ca a fost cazul la tine sau cel putin asa sper).
Malformatiile congenitale formate sub influenta factorilor teratogeni, apar pana in saptamana 8 a sarcinii, aceasta fiind perioada in care organele interne se formeaza.
Partea negativa este ca multe femei nu isi dau seama ca sunt insarcinate in primele saptamani si nu actioneaza in mod constient si benefic asupra sarcinii.
Dar banuiesc ca tu deja cunosti aceste detalii, insa ceea ce vreau sa subliniez este ca sansele ca urmatorul copil sa se nasca cu aceeasi malformatie sunt egale cu aruncarea a 2 zaruri de 10 ori si de fiecare data ambele sa arate cifra "6".Este imposibil? Nu! Dar ar fi extrem, extrem de greu.