| alexx102428 a întrebat:

O sarcina cu diagnosticul sarcina oprita si hemoragie (sangerari din vagin pe timpul sarcinii)in evolutie este un lucru grav? Cine a trecut prin asa ceva a născut prematur? Am fost la ginecolog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sarcina oprita in evolutie inseamna ca copilasul nu mai traieste si va trebuie eliminat (natural sau prin chiuretaj). Nu va exista, din pacate, nici o nastere in aceasta sarcina.
Daca te referi la nasteri premature la viitoarele sarcini, o singura sarcina oprita in evolutie, in primul trimestru, nu creste riscul de a avea probleme la sarcinile viitoare

| corbulalbrosu a răspuns:

Acea persoana, care ti-a dat diagnosticul precizat, avea datoria sa-ti explice ca situatia in care te afli este extrem de grava, ca nu poate suferi nicio amanare si din acest motiv va trebui sa te prezinti in regim de urgenta la medicul ginecolog care te are in evidenta pentru a fi examinata si pentru a ti se efectua avortul chirurgical cat mai rapid cu scopul de a fi eliminata sarcina/fatul mort si a fi curatat uterul de orice resturi probabile/posibile. Sanatate!

| minrest a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Incredibil, Corbule, ca medicul a expediat o astfel de problema in trei cuvinte scrise in jargon medical. Ce medic e ala? Astfel de carpaci te omoara cu zile.

| minrest a răspuns:

Sarcina oprita in evolutie. Din pacate, inseamna ca fatul e mort, urmeaza avortul, spontan sau indus. Imi pare rau. Data viitoare iese bine.