| Mateidumitru9292 a întrebat:

Bună tuturor! Prin ce trec eu nu doresc sa treacă nimeni, sufăr îngrozitor din cauza gândurilor. Sufăr de TOC, nu am compulsii, doar gânduri repetitive care îmi dau senzația ca intr-o zi tot ce îmi trece prin cap se va întâmpla, simt nevoia sa vorbesc cu cineva care este la fel ca mine sau cel puțin a fost la fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un medic psihiatru te-ar putea ajuta.
Din pacate nu avem medici pe acest forum.
Sanatate multa!

| Viorelll30 a răspuns (pentru Violleta2022):

Evident ca un medic te poate ajuta ca Violleta2022 ii o coplila si nu stie despre ce vorbeste

| ALM2000RO a răspuns:

Și eu am fost la fel mult timp, am fost diagnosticat și eu demult cu TOC, pe la vreo 10-12 ani, acum am 23, dar am făcut psihoterapie mulți ani (pentru asta dar și pentru alte probleme) și încă mai fac și acum, doar că mult mai rar!
Eu aveam mai ales acțiuni repetitive care îmi afectau calitatea vieții precum și calitatea timpului petrecut cu familia sau în alte medii! Acum nu mai am nicio acțiune repetitivă (de mulți ani) dar am în continuare gânduri repetitive, care încă mă mai afectează chiar dacă nu mai sunt așa frecvente și puternice ca pe vremuri! Totuși mă mai stresez din cauza lor chiar dacă pot duce o viață normală fără probleme în prezent! Când îmi vin gândurile mă închid în mine și mă îngândurez și stresez și se vede asta pe fața mea, precum și în tonul vocii mele! Noroc că sunt, cum ziceam, mai rare aceste momente nasoale!