| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, pun aceasta intrebare la aceasta categorie deoarece am cateva sticle de vin care au fost tinute intr-un beci, iar la temperaturile foarte scazute din ultimile zile au inghetat bocna. intrebarea mea este daca mai este bun acest vin? sau s-a stricat? si daca mai este bun cum as putea dezgheta sticlele fara sa crape sau stiu eu ce? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michael5813 a răspuns:

Hmm...e discutabil...in orice caz bine nu i-a facut, un cunoscator ( daca e vorba de un vin deosebit ) isi va da seama imediat ca vinul a patit ceva. de stricat ( otetit ) nici vorba dar inghetul cu siguranta i-a distrus din "buchetul" pe care il avea acel vin. oricum dezgheata-l treptat altfel o sa-l compromiti de tot. ( daca mai e ok vinul sa bei un pahar si pentru. mine!) hai noroc!

2 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Va trebui sa faci dezghetul intr-un mod f. lent!

| kyGirL a răspuns:

Da mai sunt bune nu are cum sa se strice dar daca a inghetat... Poti sa le lasi la temperatura camerei si o sa dezghete singure.