| deswiss a întrebat:

Buna.
Am o intrebare si o problema mai ciudata.
Am niste condiloame la fund si am umblat la dermatolog si mi le-a tot inghetat, am folosit si crema, au trecut unele mai mici, dar de unul nu am putut scapa nicicum si m-a vazut un chirurg si va urma sa ma operez, dar nu stiu in ce consta aceasta operatie, daca ati putea sa imi explicați voi in mai detaliat, va rog. Ce o sa imi faca? O sa imi ardă alea oare sau o sa imi taie toata pielea de acolo? Nu stiu si vreau foarte mult sa stiu la ce sa ma astept si daca ma va durea cateva zile. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Asa e acest virus HPV recidivează, nu se poate vindeca, rămâne toată viata în organism.
Tratamentul chirurgical se realizează sub anestezie locală prin electrocauterizare, vaporizare laser, crioterapie, secţionare chirurgicală clasică sau diatermică, în anumite situaţii selecţionate de medici.
Ai nevoie și de tratament care sa îți susțină sistemul imunitar.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Condiloamele a n a l e si vaginale sunt provocate de infectii cu HPV (Human papiloma virus) luate prin sex neprotejat.
Virusul odata luat ramane in corpul tau pe viata, fiind in stare latenta, iar cand sistemul imunitar este scazut, se reactiveaza si reapar.
Vei continua sa ai cauterizari sau criogenizari locale, sau chiar mici interventii chirurgicale (chiuretaj), dar nu vei scapa defintiv de ele.

Te sfatuiesc sa folosesti pe viitor la sex PREZERVATIVUL, indiferent ca-i oral, vaginal sau a nal, cel putin nu te mai infectezi si cu alte boli care pot fii canceroase sau mortale.

https://www.romedic.ro/
cauta: "Condiloamele acuminate a n a l e și genitale - infecția cu HPV" fiindca nu ma lasa sa pun linkul complet din cauza unui cuvant care apare in link si aceasta categorie nu-l accepta.

| selos a răspuns:

De obicei ii da foc cu butan