| Andrreeea1234560 a întrebat:

Bună tuturor,sper ca ma puteți ajuta cu niște idei.
Nu reușesc sa scap de burta,fac sport în special abdomenul fac abdomene și tot felul de exerciții pentru abdomen,dar simt ca nu mai am sorti de izbândă.
Acum ca e vara, mănânc doar salate și pepeni,orice as manca, orice as bea (și o gura de apa dacă o beau) ma umflu în abdomen... ma culc cu abdomenul gol și o idee tras, ma trezesc cu el umflat, a început sa îmi fie frica sa mai mănânc orice altceva ca ma balonez. Țin sa menționez ca am probleme cu constipația, iau ceaiuri, dar parca e la fel situația, fac câte 3 ore de sport printre care și abdomen și parca fac degeaba, deja a devenit frustrant... vreau sa plec la mare și mi-e frica deja ca nu o sa pot manca nimic acolo ca ma umflu și dintr-o gura de apa.
Beau foarte multa apa, peste 2 litri pe zi și tot nimic, elimin sarea din corp la sport și nu numai, dar burta m-a adus la disperare.
Va rog un sfat,unde sa merg, ce sa fac? Eventual sa îmi spuneți dacă tb sa ajung la gastroenterolog sau nutriționist.
Urmează sa merg la doctor, dar pana atunci cer ajutor ca am ajuns la disperare la propriu, mulțumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si la ce-ti ajuta infometarea asta, daca pepenele cu cat zahar are el te umfla in burta?
Cat priveste APA, de la aia NU te umflii categoric, dar de la ce manaci te poti umfla.
Un lucru este calr, daca ai constatat ca mancand pepene si salate de umfli in burta, de ce nu le elimini complet din hrana ta?
Asta face orice om nromal la cap, scoate alimentele care-i fac rau, eliminandu-le complet!
Pana mergi la medic, nu mai manca deloc pepene si salate, mananca supe de vara, carne la gratar cu legume fierte sau la grill.
Bea 2 litri de apa pe zi, ca-i normal si nu umfla nimic apa, ca aia se elimina prin porii pielii (transpiratie) si urinare.
Snatate multa!

| Andrreeea1234560 explică (pentru Violleta2022):

Nu e vorba de înfometare, dar pe căldurile astea mai bine mananc o salata, ceva rece și nu doar astea ma umfla, absolut totul de la lichide pana la... orice

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrreeea1234560):

Poate-i cazul sa mergi de urgenta la spital, ca de la orice nu se umfla nimeni.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cere sfatul unui nutritionist. E clar ca nu faci ceva bine. Si sa stii ca nu te ajuta cu nimic infometarea si manacatul de salate si pepeni. Mananca normal dar cu deficit caloric.

| SasukeCS2 a răspuns:

Vorbeste cu un nutritionist. Daca te constipi si te balonezi probabil e din cauza ca mananci tampenii sau din cauza faptului ca ai tot mancat ce nu trebuie pana acum, te-ai imbolnavit cumva. Deasemenea o vizita la medicul de familie ar fi necesara.

| Mavni a răspuns:

Daca in salatele alea pui mult ulei, degeaba rabzi de foame. Fa-le fara ulei.
Si poate char trebuie sa treci pe la medic. Pentru restul ce spui ca ai.

| Contnoudany a răspuns:

Pm poate te va ajuta solutia mea